Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

GDY KOCIAKI IDĄ W ŚWIAT - Tekst Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Kocią mamę z potomstwem łączy silna, wyjątkowa więź. Po porodzie
spędza z nim większość czasu, poświęcając mu dużo uwagi. Dba o kociaki karmiąc je, ogrzewając, czyszcząc, ale przede wszystkim dając im poczucie bezpieczeństwa i chroniąc je przed stresem. Niestety ta idylla kiedyś się kończy, a dorastającym mruczkom przyjdzie zmierzyć się z prawdziwą prozą życia. Dlatego tak ważne jest, by kocia mama właściwie przygotowała je do samodzielności.

Nauka od małego
Edukacja kociąt przez kotkę rozpoczyna się po trzecim tygodniu ich życia, kiedy nabierają sprawności zmysłowej i ruchowej. Oczywiście nad tak rozbrykaną gromadką rodzicielce trudno jest zapanować. Na szczęście kocie mamy są na ogół na tyle opanowane i cierpliwe, że w miarę spokojnie znoszą kocie wybryki.

Kocica potrafi sprawnie łączyć rolę matki, opiekunki, obrończyni i nauczycielki. Instynkt podpowiada jej, co robić. Bez jej pomocy kociętom o wiele trudniej przyszłby nabywanie niezbędnych umiejętności oraz późniejsze usamodzielnianie się. Najpierw maluchy uczą się samodzielnie jeść, załatwiać potrzeby fizjologiczne, dbać o swoją czystość. Dopiero później pobierają lekcje polowania czy samoobrony. Co ciekawe, w naturalnym środowisku kocica ucząc kociaki polowania, w pierwszej kolejności oswaja je z martwą ofiarą. Dopiero potem zapoznaje je z techniką zabijania. Na prawdziwe łowy zabiera je, gdy ukończą sześć tygodni.

We wczesnej edukacji niezmiernie ważne jest także zapoznanie kociąt z jak największą liczbą bodźców świata zewnętrznego. Im więcej bodźców kociak pozna w okresie dzieciństwa, tym lepiej. Kocia mama nie tylko uczy kocięta, ale i nadzoruje je. Chwali potomstwo za postępy edukacyjne, a jeśli zajdzie potrzeba, także karci i przywołuje do porządku.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 139 – Maj 2014