Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

DRAPU, DRAPU, DRAP – Tekst: Antonina Kondrasiuk

Tekst: beh. Antonina Kondrasiuk

Podrapane narożniki skórzanej kanapy, rozszarpany fotel, tapety wiszące w strzępach, zniszczone głośniki, dywan z powyciąganymi włóknami… to problemy raczej nieznane opiekunom psów, ale bardzo bliskie kociarzom, którzy dzielą swój dom z mruczącym towarzyszem. Dlaczego kot drapie przedmioty i czy można go tego oduczyć?
Dla zatroskanych tym problemem mam dwie wiadomości. Złą, że nie uda się kota oduczyć drapania, oraz dobrą, że możemy zmienić obiekt jego zainteresowań.


Dlaczego kot musi drapać?
Robi to przede wszystkim dlatego, że pielęgnuje pazury – potocznie mówi się, że je „ostrzy”, choć w praktyce raczej tępi, a dokładniej: w trakcie drapania zdziera z pazurów zewnętrzne, zniszczone warstwy, odsłaniając znajdujące się pod nimi nowe i twarde. Czynność ta jest również dla kota po prostu rozrywką, okazją do rozładowania emocji i do rozciągnięcia mięśni i stawów.
Koty używają pazurów do wspinania się, zachowania równowagi i rozciągania mięśni na grzbiecie i kończynach. Drapanie umożliwia im gimnastykę. Wbicie pazurów w powierzchnię i odchylenie się od niej – to jedyny sposób, w jaki mogą ćwiczyć mięśnie pleców i ramion.

Jednak najważniejsza funkcja drapania, o której nie każdy koci opiekun wie, to oznaczanie terytorium. Drapanie powierzchni służy kotu do znaczenia swojego terytorium i znajdujących się tam zasobów.
Kot używa drapania jako naturalnego środka komunikacji poprzez pozostawianie na różnych ważnych z kociego punktu widzenia przedmiotach śladów, zarówno zapachowych, jak i wizualnych. Ślady zapachowe zwane feromonami wydzielane są m.in. z gruczołów znajdujących się pomiędzy opuszkami palców i właśnie podczas drapania koty w ten sposób zaznaczają swój teren.
Warto pamiętać, że kot to zwierzę bardzo terytorialne, które odczuwa potrzebę ciągłego podkreślania sygnałami
zapachowymi swoich zasobów i chronienia tego, co zdobył. Poza ocieraniem się policzkami o przedmioty kot oznacza swoje terytorium także drapiąc je. Jest to zachowanie instynktowne i kot robi to nawet wtedy, gdy jest jedynym kotem w domu i z naszego ludzkiego punktu widzenia nikt i nic mu nie zagraża.

Drapaki
Opiekunowie kotów na ogół wiedzą, jak ważnym elementem kociej wyprawki są drapaki. Można je kupić w sklepie zoologicznym lub wykonać samemu. Jeśli chodzi o gotowe drapaki, to dostępnych jest wiele różnych ich rodzajów: wielopoziomowe „kocie drzewka”, oplecione sznurkiem słupki, drapaki wiszące, przeznaczone do zamocowania na wystającym narożniku ściany, a także wykonane z kartonu. Można też zaoferować kotu drewniany pieniek, własnoręcznie wykonany, opleciony sznurkiem słup od podłogi do sufitu, wiklinowy koszyk czy całą ścianę wspinaczkową obitą wykładziną dywanową.
Pojawienie się drapaka nie zawsze jednak rozwiązuje problem drapania, jeżeli nie nauczymy się czytać wskazówek wysyłanych przez naszego kota.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 180 – PAŹDZIERNIK 2017