Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BRUDZENIE POZA KUWETĄ – cały tekst


KOCIE SPRAWY Nr 152 – CZERWIEC 2015

KUWETKOWE POTYCZKI
PRZYCZYNY BRUDZENIA POZA KUWETĄ

Tekst: Lek. wet.
Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcie:
Elżbieta Hermanowska

Kotom zdarza się czasem załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, co bardzo utrudnia życie ich opiekunom. Czy futrzaki czynią to złośliwie? Oczywiście, że nie. Zwierzęta te nigdy nie brudzą w domu bez powodu. Najczęściej czynią to na skutek problemów natury emocjonalnej lub zdrowotnej. Dlatego zawsze, bez względu na to, czy problem z brudzeniem poza kuwetą zdarza się sporadycznie, czy występuje regularnie, należy ustalić przyczynę takiego nietypowego zachowania, a następnie podjąć właściwe kroki zaradcze.

Czyścioszki z natury
Koty z natury są zwierzętami lubiącymi czystość. Ci czworonożni esteci każdego dnia poświęcają dużo czasu czynnościom pielęgnacyjnym. To zamiłowanie do czystości widać u nich na każdym kroku. Dbają o swoje futerka, ostrzą pazurki, pielęgnują każdy detal wpływający na perfekcyjną aparycję. Lubią też przebywać w estetycznym wnętrzu. W swoim rewirze dokonują podziału na tzw. strefy czyste i brudne.
W strefie czystej lubią odpoczywać i jeść. Tam znajduje się legowisko, miseczki z jedzeniem i wodą. W strefie brudnej – koci wychodek, czyli kuweta, gdzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Swoje odchody zawsze starają się ukrywać zagrzebując je głęboko w podłożu. Taki schemat postępowania podpowiada im instynkt. W ten sposób ukrywają tożsamość przed innymi osobnikami i potencjalnym zagrożeniem.

Rodzaj żwirku ma znaczenie
Koty najchętniej swoje potrzeby załatwiają w piasku. Jednak naszym domowym podopiecznym rzadko stwarzamy tę możliwość. Muszą zaakceptować sztuczne podłoże, które im proponujemy, co czasem jest dla nich niezwykle trudne. Jeśli kotu nie przypadnie do gustu wyściółka, to na znak protestu może zacząć załatwiać się poza kuwetą, brudząc perskie dywany czy skórzane sofy. Dlatego przy jej wyborze warto mieć na względzie kocie upodobania. Jeśli zwierzę jest przyzwyczajone do danego rodzaju wypełniacza, to nie warto pochopnie zmieniać go na inny. Jeśli jednak chcemy wypróbować inny rodzaj podłoża, w początkowym okresie powinno się wymieszać dotychczasowy żwirek z nowym w stosunku 2:1. Dopiero przy kolejnych wymianach brudnego na czysty można pomyśleć o zwiększeniu ilości nowego wypełniacza.

Higiena w kuwecie
Oczywiście nie tylko rodzaj podłoża wzbudzać może kocią niechęć do korzystania z kuwety. Inną przyczyną jej omijania może być brak higieny w kocim wychodku. Nieregularne opróżnianie kuwety powoduje, że kot odczuwa dyskomfort i omija brudne miejsce.
Dlatego kocie wychodki sprzątać należy regularnie, najlepiej po każdej wizycie mruczka. Aby ograniczyć sobie czas przeznaczony na sprzątanie, można zastosować dobrej jakości podłoża zbrylające odchody.
Wówczas nie ma konieczności każdorazowo usuwać zawartości z całej kuwety. Zbiera się tylko zbrylone fragmenty specjalnego żwirku. Jest to bardzo praktyczne i higieniczne rozwiązanie.


Co dwie kuwety, to nie jedna

Poza podłożem istotna jest również liczba kuwet w domu. Każdy kot na swoim terytorium powinien mieć zapewniony dostęp do dwóch kuwet, nawet jeśli na co dzień korzysta tylko z jednej. To drugie dodatkowe miejsce do defekacji zawsze może się przydać, zwłaszcza w sytuacji, gdy opiekun wyjedzie lub gdy w natłoku obowiązków zapomni posprzątać w podstawowej kuwecie.

Ulubione kuwety w ustronnym szalecie
Istotny jest też rodzaj używanej kuwety, gdyż każdy kot ma swoje wymagania w tej kwestii. Jeden z nich wybiera te proste prostokątne o niskich ścianach, inny preferuje kuwety wyższe, a nawet zabudowane, wyposażone dodatkowo w specjalną pokrywę. Kuwety o wyższych brzegach pozwalają na jednorazowe wsypanie większej ilości podłoża. Jednocześnie ograniczają rozsypywanie wypełniacza na zewnątrz przez grzebiące koty. Zabudowane kuwety, zaopatrzone w specjalne wieka, doskonale sprawdzają się z kolei w przypadku kotów, które cenią sobie spokój i intymność w trakcie załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.
Kocie kuwety powinny zawsze stać w jednym miejscu, najlepiej ustronnym, z dala od głównego ciągu komunikacyjnego. Zmiany w lokalizacji kociej toalety nie są wskazane.

Brudzenie z powodu rywalizacji
Problemy z brudzeniem na ogół pojawiają się częściej w domach, w których żyje więcej kotów. To tam dochodzić może do rywalizacji o terytorium, o względy opiekuna. W takim domu żaden z kotów nie jest zadowolony z konieczności dzielenia się z innymi współlokatorami swoimi dobrami: legowiskiem, miseczką z jedzeniem i wodą, czy kuwetą. Obcy zapach wyczuwany przez kota w kuwecie potrafi zniechęcić go do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w tym miejscu. Nic więc dziwnego, gdy kot zaczyna szerokim łukiem omijać kuwetę i załatwiać się w innych miejscach. Może też pojawić się problem związany ze znaczeniem rewiru. Znaczyć mogą wszystkie osobniki, niezależnie od płci czy stanu aktywności płciowej, choć samcom płciowo aktywnym zdarza się to zdecydowanie częściej. Dlatego też, aby ograniczyć jakąkolwiek formę brudzenia poza kuwetą, należy zawczasu zainwestować w kilka kocich toalet i nie wprowadzać zbyt wielu kotów na małą powierzchnię mieszkalną.

Brudzenie z powodu stresu
Trudno w to uwierzyć, ale do pojawienia się lub nasilenia problemów związanych z zachowaniem czystości w kuwetach może się przyczynić choćby zmiana rytuałów opiekuna lub zmiana zachodząca w jego życiu. Przeprowadzka do nowego domu, remont, a nawet niewielkie przemeblowanie dokonujące się w domu może odbić się negatywnie na kociej psychice, co będzie skutkować brudzeniem poza kuwetą. Niekorzystny wpływ na stan emocjonalny kota może mieć również choroba czy śmierć najbliższego współtowarzysza, pojawienie się nowego współlokatora w domu, a nawet zwykła wizyta gości. Każda z tych sytuacji jest stresująca dla czworonoga, zwłaszcza jeśli jest to osobnik bardzo wrażliwy. Zestresowany kot może zacząć brudzić na łóżku, na pościeli, na dywanie, a nawet na osobistych rzeczach opiekuna. W ten sposób zwierzę daje nam znać, że coś złego dzieje się w jego najbliższym otoczeniu i że zupełnie nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją.

Brudzenie z powodu choroby
O
pisane powyżej problemy z brudzeniem poza kuwetą związane są głównie ze stanem emocjonalnym kota.
Jednak poza nimi istnieją jeszcze problemy defekacyjne ujawniające się u osobników z problemami zdrowotnymi. Brudzenie poza miejscem do tego przeznaczonym towarzyszy przede wszystkim schorzeniom związanym z dysfunkcją układu moczowego. Może to być także jeden z wielu objawów chorób wewnętrznych innych narządów czy schorzeń metabolicznych.
Na tle chorobowym zwierzę może oddawać mocz częściej, brudzić obficiej, bądź znaczyć miejsca symbolicznie.
Zapach moczu, jego barwa, przejrzystość mogą być zmienione. Dlatego opiekun nie może bagatelizować

żadnych sygnałów. Musi zachować ostrożność i nauczyć się obserwować swojego podopiecznego na co dzień. Powinien bezbłędnie odczytywać zmiany w zachowaniu czworonoga. Ważny jest czas i szybkość reakcji.
Jeśli tylko pojawi się jakikolwiek problem z brudzeniem poza kuwetą, należy zasięgnąć fachowej porady lekarza weterynarii, behawiorysty. Na podstawie obserwacji, przeprowadzonego wywiadu, dodatkowych badań specjalista z pewnością znajdzie przyczynę zmiany kociego zachowania. A znając przyczynę, łatwiej będzie zwalczyć problem. Przy zastosowaniu odpowiednich metod zaradczych, a w razie potrzeby po zaordynowaniu leków czy preparatów wspomagających, problem z pewnością przycichnie, a z czasem powinien ustąpić.

Pamiętaj:
1. Liczba kuwet w domu powinna wynosić tyle, ile mamy kotów, plus jedna.
2. Rodzaj kuwety musi być dostosowany do upodobań danego kota.
3. Kuweta musi znajdować się w zacisznym miejscu.
4. Kuweta musi być regularnie sprzątana.
5. Rodzaj podłoża użyty w wychodku musi być akceptowany przez kota.
6. Koty nie brudzą złośliwie.

Za brudzeniem poza kuwetą może stać poważny problem zdrowotny lub behawioralny, który wymaga interwencji lekarza weterynarii, behawiorysty.