Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BRUDZENIE POZA KUWETĄ – Tekst: Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Tekst: Lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska
Zdjęcie: Elżbieta Hermanowska

Kotom zdarza się czasem załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, co bardzo utrudnia życie ich opiekunom. Czy futrzaki czynią to złośliwie? Oczywiście, że nie. Zwierzęta te nigdy nie brudzą w domu bez powodu. Najczęściej czynią to na skutek problemów natury emocjonalnej lub zdrowotnej. Dlatego zawsze, bez względu na to, czy problem z brudzeniem poza kuwetą zdarza się sporadycznie, czy występuje regularnie, należy ustalić przyczynę takiego nietypowego zachowania, a następnie podjąć właściwe kroki zaradcze.

Czyścioszki z natury
Koty z natury są zwierzętami lubiącymi czystość. Ci czworonożni esteci każdego dnia poświęcają dużo czasu czynnościom pielęgnacyjnym. To zamiłowanie do czystości widać u nich na każdym kroku. Dbają o swoje futerka, ostrzą pazurki, pielęgnują każdy detal wpływający na perfekcyjną aparycję. Lubią też przebywać w estetycznym wnętrzu. W swoim rewirze dokonują podziału na tzw. strefy czyste i brudne.
(...)

Rodzaj żwirku ma znaczenie
Koty najchętniej swoje potrzeby załatwiają w piasku. Jednak naszym domowym podopiecznym rzadko stwarzamy tę możliwość. Muszą zaakceptować sztuczne podłoże, które im proponujemy, co czasem jest dla nich niezwykle trudne.
(...)

Higiena w kuwecie
Oczywiście nie tylko rodzaj podłoża wzbudzać może kocią niechęć do korzystania z kuwety. Inną przyczyną jej omijania może być brak higieny w kocim wychodku. Nieregularne opróżnianie kuwety powoduje, że kot odczuwa dyskomfort i omija brudne miejsce.
(...)

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 152 – CZERWIEC 2015