Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Czy to koniec KOTERII? - Tekst Anna Wypych

Magazyn KOCIE SPRAWY Nr 120 - październik 2012

Tekst: Anna Wypych

W lutym 2009 r. Prezydentowa Maria Kaczyńska razem z lek. wet. Dorotą Sumińską dokonały uroczystego otwarcia naszej Koterii – pierwszego w Polsce ośrodka dla kotów miejskich. Miał on pomóc opanować nadpopulację tych zwierząt przez działanie metodą cywilizowanych krajów: „złap-wysterylizuj-wypuść”. Była ona na tyle nowatorska, że kotów nie dostarczały wyspecjalizowane firmy, służby miejskie czy organizacje, lecz sami mieszkańcy, którzy bezpośrednio się nimi opiekują, znają je i czują się odpowiedzialni za ich los.
Okazało się, że takich osób jest bez liku. Bez nich nie da się „ucywilizować” reakcji społecznej na koty wolno żyjące, na ich obecność w mieście. Trzeba więc pomóc tym osobom pokonać przeszkody, które napotykają w działaniu. Przede wszystkim chodzi tu o przeszkody finansowe i organizacyjne przy sterylizacji podopiecznych.

Koty przyjmowanesą do nas na sterylizację wyłącznie na zlecenie i odpowiedzialność konkretnych, rejestrowanych osób. Koteria pomaga też czasem w złapaniu tych zwierząt, w transporcie, wypożycza klatki, pomaga leczyć itp. W zamian możemy liczyć na pomoc wielu wolontariuszy oraz domów tymczasowych.

Nasz ośrodek powstał dzięki pieniądzom ze spadku po pani Zofii Nowak, która zapisała na ten cel cały swój majątek. Dzięki temu stać nas było na wynajem lokalu, urządzenie go, wyposażenie oraz  zatrudnienie pracowników. Rok temu otrzymaliśmy od miasta na preferencyjnych warunkach inne miejsce i Koteria przeniosła się do lokalu przy ul. Chrzanowskiego 13 w Warszawie.

Przez trzy i pół roku z naszych usług skorzystało ponad 2000 mieszkańców Warszawy i okolic – opiekunów kotów miejskich. Wykonaliśmy ponad 6000 zabiegów wraz z profilaktyką i niezbędnym leczeniem. Działalność finansowaliśmy z dotacji Urzędu Miasta, wpływów z „1%”, darowizn, czerpiąc też fundusze z kapitału otrzymanego w spadku. Miesięczne koszty działania ośrodka wynosiły 30 000 zł. Statystycznie na jednego kota wydawaliśmy 220 zł, z czego 100 zł pokrywały coroczne dotacje z Urzędu Miasta na zabiegi kotów „warszawskich” (stanowiących 90% pacjentów). Jesteśmy więc przekonani, że działania Koterii były dla Warszawy tanie i efektywne.

Niestety w tym roku na wniosek innych organizacji otrzymujących dotacje z tej samej puli Urząd Miasta niespodziewanie ustalił limit dotacji i w efekcie dostaliśmy o połowę mniej funduszy na naszą działalność. Oznacza to groźbę zamknięcia ośrodka. Jedynym wyjściem jest ograniczenie wydatków i równoczesne pobieranie opłat za wykonywane zabiegi, w wysokości, która pokryje nasze koszty. Wiemy jednak, że dla wielu opiekunów kotów miejskich nawet tak obniżona cena za sterylizację jest ogromna. Kierujemy więc naszą ofertę do prywatnych opiekunów kotów i psów.Dzięki odpłatności będziemy mogli nie zamykać ośrodka i jak najszybciej wrocić do nieodpłatnych
sterylizacji kotów miejskich, co jest naszym podstawowym celem.

Jak nam pomóc?
 
Obecnie już samo skorzystanie przez prywatnych opiekunów kotów i psów z częściowo odpłatnych usług Koterii pomoże przetrwać naszemu ośrodkowi. Istnieje też możliwość wsparcia nas bezpośrednio niektórymi używanymi przez nas materiałami, takimi jak: karma (dla kotów po kastracji), transportery dla kotów, jednorazowe rękawiczki lateksowe, wchłanialne nici chirurgiczne, polarowe okrycia, papierowe ręczniki.

Można też wesprzeć Koterię darowizną za pośrednictwem naszej strony internetowej
(www. koteria.org. pl/pomoc/chcesz_pomoc. htm) lub bezpośrednio na konto fundacji.
Podziękowania za darowizny oraz sprawozdania finansowe dostępne są na stronach fundacji:
www.argos.org.pl
Anna Wypych, Ośrodek Koteria
Warszawa, ul. Chrzanowskiego 13Na pomoc
Warszawa
- Pełnomocnik ds. zwierząt (0 22) 595-32-01
- Straż Miejska (interwencje w sprawie zwierząt) 986, (0 22) 647-37-00
- Społeczny Punkt Informacji o zagubionych i znalezionych zwierzętach (0 22) 839-64-80
  (codziennie 900-   1000), (0 22) 844-70-06 (1800-1900)
- Straż dla zwierząt (0-22) 353 50 60

 
Wrocław
- Pogotowie dla zwierząt 0-501-334-268
- Straż Miejska (interwencje w sprawie zwierząt) 986, (0 71)322-56-92
 
Katowice
- Straż Miejska (Interwencje w sprawie zwierząt) 986, (0 32)253-82-75