Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

„Jak się z kotem zadajesz, to czy kotem się stajesz?”

Konkurs literacki
Jak się z kotem zadajesz, to czy kotem się stajesz?"

rozstrzygnięcie
Wszystkim, którzy nadesłali prace konkursowe dziękujemy. Poniżej prezentujemy pierwszych laureatów.


I miejsce ex aequo:


Karolina Matyniak -
„Kotem być…”
Anna Kapustyńska - wiersz


„Kotem być…” - Karolina Matyniak


Ze snu wyrwał mnie drażniący dźwięk budzika. Otworzyłam oczy. Dookoła panowała ciemność. Obok mojego nosa leżała czyjaś owłosiona łydka. Fuj! Wygramoliłam się i zeskoczyłam na podłogę. Przeciągając się podeszłam do lustra. Przejrzałam się w nim i... gwałtownie odskoczyłam. Nie! To nie może być prawda! Zerknęłam raz jeszcze, ale odbicie się nie zmieniło. Byłam... kotem! Wrzasnęłam, a raczej miauknęłam przerażona.
Usiadłam na środku pokoju, z co najmniej dziwnym wyrazem twarzy. Pardon, pyszczka.– Chwila moment. Skoro ja jestem kotem, to kto leży w moim łóżku?
Wskoczyłam na parapet i z gracją strąciłam doniczkę z kaktusem. I tak nigdy go nie lubiłam. Człowiek wyskoczył spod pościeli jak oparzony. Przyjrzałam mu się badawczo.
Rudobrązowe włosy, blada skóra, miodowe oczy. Litości! Bez większego problemu rozpoznałam w nim swojego kota.– Nie, no to już jest przegięcie! – wrzasnęłam.
Zefir popatrzył na mnie z troską.
– Głodna jesteś, co? – powiedział i dosypał jedzenie do miski.
– Nie jestem głodna, durny człowieku! Popatrz w lustro!
Podeszłam jednak do miski i złapałam w zęby jedną brązową chrupkę. Wyplułam ją niemalże natychmiast.
– Ja cię tym karmię?! – zabiłam obrzydliwy smak tego czegoś wodą.

(fragment)


*** - Anna Kapustyńska

Zanim się człowiek z kotem zada,
mniej słucha, a więcej gada.
Dopiero gdy stale obcuje z kotem,
milczenie się staje dla niego złotem.
Że jest MRUKLIWY nikt jednak nie powie,
bo taką cechę może mieć człowiek,
zanim skocieje, zaś potem
może usłyszeć, że jest MRUCZLIWYM kotem.

(fragment)


Nagrodzone prace publikujemy w całości w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 125 - Marzec 2013II miejsce ex aequo:


KarolinaTalar - „Kto z kim przestaje, takim się staje...”

Pierwszego kociaka dostałam od mojej mamy. Pamiętam to jak dziś. Był mały, kudłaty, szary, a ja miałam wtedy 14 lat i bzika na punkcie... psów. Wspólne piętnaście lat nauczyło mnie oraz Puszka wielu pożytecznych rzeczy (to prawie tak, jak z dyfuzją cieczy – cząsteczki jednej przenikają

„bezwiednie” miedzy cząsteczkami drugiej). Wiele nauczyliśmy się od siebie nawzajem, oj wiele... Ja chyba nawet więcej od Puszka, niż on ode mnie. Właśnie od Niego i dzięki Niemu przejęłam pokręconą kocią naturę oraz przekonanie, że nigdy, ale to nigdy nie można się poddawać. Cokolwiek by się działo, „idź wyprostowany wśród tych co na kolanach”, jak pisał Herbert.
Kiedy piszę te słowa, życie znów daje mi w kość, mój toczeń znów jest aktywny.
Kolejny tydzień mija na szpitalnym łóżku. Dializy na zmianę z plazmaferezami, przetaczanie krwi, jakieś rurki wbite w szyję... powikłania cukrzycowe... Ale na stoliku stoi zdjęcie mojego kota – tak, właśnie kota. Może oburzy to niektórych, ale trudno. To Kot okazał się największym przyjacielem. Zostawili mnie wszyscy oprócz najbliższych i Kota. I to dla nich walczę jak lew o życie – dla mamy, taty i... właśnie dla tego nieznośnego Kota. Tego samego, który kradnie szynkę z talerzy, który niszczy kwiatki, który drapie meble. Tego samego, który na mnie czeka... Bo przecież „umrzeć – tego nie robi się kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu?”... Nawet Wisława Szymborska nie znała odpowiedzi na to pytanie. Puszek nauczył mnie walki. Najsprawniejszy łowca nauczył mnie nie tego, jak się zabija, ale jak się żyje. Do końca, pełną piersią i choćby nie wiem co... 

Kot nie musi być doskonale arystokratyczny, by zostać belfrem. Spójrzcie na te zabiedzone sierściuchy pod oknem. Ile w nich woli życia.
(fragment)

 

Praca publikowana w całości w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 126 - Kwiecień 2013


Pozostałych laureatów prezentujemy w kolejnych numerach naszego magazynu.

Zapraszamy do lektury.

...

Konkurs literacki

 „Szczęśliwy kot”  
rozstrzygnięty

Szczęśliwy kot, czyli jaki? Czy to ten kot, który może spokojnie się wylegiwać, bo wie, że jego ludzie zawsze napełnią mu miseczkę? A może to ten, który jest niczym nieograniczony i może swobodnie poznawać otaczający go świat? Jaką miarą zmierzyć kocie szczęście? I ile opiekunowie kotów są gotowi zrobić, by znaleźć na nie receptę?

Nazwiska laureatów w majowym numerze
KOCICH SPRAW
 

...

..