Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

POTĘGA KOCIEGO MRUCZENIA - cały tekst

KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014

Tekst:
Jolanta Łapińska


Wyobraź sobie, że przeżywasz jeden z najgorszych dni twojego życia. W pracy same stresujące sytuacje, nieopłacone rachunki, wszystko idzie nie tak. Wracasz do domu, a przy drzwiach wita cię kot, stąpający na sztywnych łapkach, łaszący się do twoich nóg i mruczący z zadowolenia, że już jesteś. Schylasz się, głaszczesz miękkie futerko i słuchasz kociego mruczenia. Problemy stają się odleglejsze, a rzeczywistość mniej straszna. Relaksujesz się, bo twój koci przyjaciel daje ci dokładnie to, czego potrzebujesz.

Cóż takiego niezwykłego jest w kotach, że czynią nasze życie lepszym?
Najprawdopodobniej to, że potrafią przywrócić równowagę ludzkiego zachowania i stworzyć z człowiekiem niepowtarzalny rodzaj więzi. Kot potrafi sprawić, że człowiek na chwilę zwalnia, zatrzymuje się, żeby się z nim pobawić lub go pogłaskać. Takie momenty sprawiają, że zaczyna się dostrzegać uroki życia. Szczególna relacja z kotem polega na tym, że można mu opowiedzieć o wszystkim lub po prostu z nim być, bez słowa. Kot czuje i pojmuje ludzkie nastroje, potrafi się do nich dostosować, nigdy nie osądza. Dlatego obcowanie z kotem tak bardzo poprawia samopoczucie i nastrój.
Poza poprawą nastroju koty wpływają dobroczynnie na ludzkie zdrowie. Głaskanie kota powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a przez to zmniejsza się ryzyko chorób układu krwionośnego.
Koty wyczuwając bolesne miejsca na ciele i układając się na nim, pomagają w uśmierzaniu bólu. Związane jest to z neutralizacją jonów dodatnich zgromadzonych w bolącym miejscu ciała przez ujemne jony skumulowane na sierści kota. Taki rodzaj terapii zna każdy, kto posiada to zwierzę. Należy jednak pamiętać, że koty pełnią rolę pełnoprawnych terapeutów, tak jak psy, konie czy delfiny.


W wielu państwach działają całe programy felinoterapii, wspomagające leczenie osób starszych, chorych psychicznie, dzieci. Felinoterapia wpisuje się w programy rehabilitacyjne, edukacyjne, a także wspomaga resocjalizację więźniów.
Koty szczególnie dobrze sprawdzają się jako towarzysze osób starszych. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów, a motywują do aktywności, jaką jest opieka nad zwierzęciem. Osłabiają też poczucie osamotnienia. To szczególnie istotne, gdy osoba starsza nie może już mieszkać sama i przebywa w placówce leczniczej. W wielu krajach koty są rezydentami domów opieki, których pensjonariusze cieszą się stałym kontaktem z nimi.
Starsi ludzie, zwłaszcza chorzy na chorobę Alzheimera, często zapominają, kim są, gdzie się znajdują, jaki jest dzień tygodnia, a dotyk miękkiego kociego futra i łagodne mruczenie kota przywołuje ich wspomnienia z dawnych lat i ich nastrój poprawia się. Starsi ludzie cierpią także na różne dolegliwości fizyczne, a możliwość głaskania i czesania kota jest wspaniałą okazją do ćwiczenia zastałych mięśni i stawów.

Koty nie tylko mają zbawienne działanie na osoby starsze, osoby chore psychicznie czy niepełnosprawne intelektualnie. Potrafią także wniknąć w świat dziecka chorego na autyzm, co ludzkim terapeutom jest niezmiernie trudno osiągnąć. Intrygująca osobowość i nienarzucające się zachowanie kota sprawia, że autystyczne dziecko nawiązuje z nim kontakt, uspokaja się i otwiera. Obserwacje potwierdzają, że felinoterapia w przypadku dzieci autystycznych jest bardziej skuteczna niż dogoterapia, gdyż bezpośredniość psa bywa czasem dla nich zbyt silnym doznaniem.
Felinoterapia tym między innymi różni się od dogoterapii, że koty nie wymagają szczególnego szkolenia. Wykorzystuje się ich wrodzone zachowania i charakter. Oczywiście – nie wszystkie koty nadają się na terapeutów. Te pracujące w felinoterapii powinny cechować się spokojnym temperamentem, chętnie nawiązywać kontakty z ludźmi, lubić głaskanie, nawet długotrwałe, i nie okazywać przy tym zniecierpliwienia. Jako zwierzęta terytorialne nie lubią natomiast przebywać poza swoim terytorium, dlatego bardzo istotne jest, aby pracujące koty miały łatwość adaptacji do nowego otoczenia i dobrze znosiły podróże do pacjenta.

Kot wybierany do felinoterapii zanim rozpocznie pracę, przechodzi odpowiednie testy, powinien mieć powyżej jednego roku życia, ponieważ dopiero wtedy jego charakter zostanie trafnie oceniony. Młodsze koty nie nadają się jeszcze do pracy.
Koty pracujące w felinoterapii muszą być zdrowe, posiadać książeczkę zdrowia z udokumentowanymi aktualnymi badaniami, szczepieniami i poświadczonym odrobaczeniem.

Felinoterapia stanowi część terapii, w której biorą udział zwierzęta (AAT – Animal Assisted Therapy).
Skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. W procesie rehabilitacji oprócz kotów mogą brać udział także inne zwierzęta. Dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym i autyzmem zalecana jest szczególnie hipoterapia. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Aspergera, zespołem Downa, osoby niewidome i autystyczne mogą uczestniczyć również w zajęciach dogoterapii. Do terapii mogą też być włączane inne zwierzęta domowe, jak świnki morskie czy wietnamskie lub gospodarskie, takie jak osły, kozy czy kury. Pamiętać jednak należy, że udział zwierząt w pomocy człowiekowi nie może wiązać się z ich niewłaściwym traktowaniem. Dobrostan zwierząt biorących udział w terapii jest jednym z podstawowych warunków jej właściwego prowadzenia.
Wszystkich zainteresowanych felinoterapią i terapią z udziałem zwierząt zapraszamy na dwudniowy kurs organizowany przez Akademię Edukacyjną „ZWIERZĘTA W TERAPII. Dogoterapia, hipoterapia, felinoterapia, jako elementy Animal-Assisted Therapy (AAT)”.
Kurs dotyczy udziału zwierząt w terapii osób niepełnosprawnych lub chorych. Kurs adresowany jest do dogoterapeutów, hipoterapeutów, felinoterapeutów, osób włączających inne zwierzęta do zajęć terapeutycznych, a także osób planujących prace w dogoterapii, felinoterapii i hipoterapii, instruktorów szkolących psy towarzyszące, terapeutyczne i asystujące.

Nowe spojrzenie na rehabilitację i terapię niepełnosprawnych poznają również pedagodzy specjalni,
oligofrenopedagodzy, surdo- i tylfopedagodzy, fizjoterapeuci oraz psychologowie pracujący z osobami niepełnosprawnymi zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi.
W czasie kursu omówione zostaną następujące zagadnienia:– znaczenie towarzystwa zwierząt dla naszego zdrowia i jakości życia;– relacje człowiek – zwierzęta, ich specyfika i charakter;– Animal-Assisted Intervention – terapia z udziałem psów, koni, kotów oraz zwierząt gospodarskich;– zastosowanie Animal Assisted Interventions w ergoterapii, logopedii, psychoterapii – badania i możliwości;– terapia z udziałem zwierząt (AAT) dla osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie;– możliwości i cele terapeutyczne w AAT, w tym dogoterapii, felinoterapii i hipoterapii;
– metody ewaluacji procesu terapeutycznego w ramach AAT.

Kurs poprowadzi dr Dennis Turner z USA, jeden z najwybitniejszych specjalistów z zakresu zachowań psów i kotów, relacji człowiek – zwierzę, zdrowia i wpływu zwierząt domowych na ludzi.
Autor licznych publikacji naukowych i wielu książek tłumaczonych na kilka języków. Na szczególną uwagę zasługuje praca napisana wspólnie z Patrickiem Batesonem „The Domestic Cat: The Biology of its Behaviour” (Kot domowy: biologia zachowania). Dennis C. Turner jest dyrektorem Institute for Applied Ethology and Animal Psychology (Instytutu Etologii Stosowanej i Psychologii Zwierząt) w Hirzel i Horgen, w Szwajcarii. Jest również wykładowcą z zakresu AAT (Animal-Assisted Therapy) i anthrozoologii w Educational Research Center na Anthrozoology, Azabu University w Japonii.


Kurs odbędzie się w Warszawie,
w dniach 18–19 stycznia 2014
Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie:
www.akademiaedukacyjna.pl