Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

POTĘGA KOCIEGO MRUCZENIA Tekst: Jolanta Łapińska

Tekst: Jolanta Łapińska

Wyobraź sobie, że przeżywasz jeden z najgorszych dni twojego życia. W pracy same stresujące sytuacje, nieopłacone rachunki, wszystko idzie nie tak. Wracasz do domu, a przy drzwiach wita cię kot, stąpający na sztywnych łapkach, łaszący się do twoich nóg i mruczący z zadowolenia, że już jesteś. Schylasz się, głaszczesz miękkie futerko i słuchasz kociego mruczenia. Problemy stają się odleglejsze, a rzeczywistość mniej straszna. Relaksujesz się, bo twój koci przyjaciel daje ci dokładnie to, czego potrzebujesz.

Cóż takiego niezwykłego jest w kotach, że czynią nasze życie lepszym?
Najprawdopodobniej to, że potrafią przywrócić równowagę ludzkiego zachowania i stworzyć z człowiekiem niepowtarzalny rodzaj więzi. Kot potrafi sprawić, że człowiek na chwilę zwalnia, zatrzymuje się, żeby się z nim pobawić lub go pogłaskać. Takie momenty sprawiają, że zaczyna się dostrzegać uroki życia. Szczególna relacja z kotem polega na tym, że można mu opowiedzieć o wszystkim lub po prostu z nim być, bez słowa. Kot czuje i pojmuje ludzkie nastroje, potrafi się do nich dostosować, nigdy nie osądza. Dlatego obcowanie z kotem tak bardzo poprawia samopoczucie i nastrój.
Poza poprawą nastroju koty wpływają dobroczynnie na ludzkie zdrowie. Głaskanie kota powoduje obniżenie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a przez to zmniejsza się ryzyko chorób układu krwionośnego.
Koty wyczuwając bolesne miejsca na ciele i układając się na nim, pomagają w uśmierzaniu bólu. Związane jest to z neutralizacją jonów dodatnich zgromadzonych w bolącym miejscu ciała przez ujemne jony skumulowane na sierści kota. Taki rodzaj terapii zna każdy, kto posiada to zwierzę. Należy jednak pamiętać, że koty pełnią rolę pełnoprawnych terapeutów, tak jak psy, konie czy delfiny.


W wielu państwach działają całe programy felinoterapii, wspomagające leczenie osób starszych, chorych psychicznie, dzieci. Felinoterapia wpisuje się w programy rehabilitacyjne, edukacyjne, a także wspomaga resocjalizację więźniów.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014

Kurs odbędzie się w Warszawie,
w dniach 18–19 stycznia 2014
Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na stronie:
www.akademiaedukacyjna.pl