Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Przeczytaj cały artykuł

Tekst: Anna Czerklewicz
magazyn KOCIE SPRAWY Nr 110/111grudzień 2011/styczeń 2012

 Autyzm, jak każda forma niepełnosprawności dziecka, dla jego rodziców i rodziny oznacza brak perspektyw i zmaganie się z trudną codziennością. Ja nazywam to życiem ze ścianą. Gdziekolwiek się obrócisz, stoi przed tobą potężny mur - niezrozumienia, braku tolerancji, braku możliwości czy też lęku przed czymś innym, niezrozumiałym, nieznanym. Koty są jedyną sferą mojego życia, w której tego muru nie ma.

Walczyłam z chorobą syna cierpiącego na autyzm i szukałam alternatywnych metod wsparcia terapii. Poszukiwania te skierowały moją uwagę na koty. Mamy przecież hipoterapię, dogoterapię, czemu nie kototerapia? Koty to zwierzęta, które uwielbiam, i wiele słyszałam o ich dobroczynnym działaniu. Zaczęłam zgłębiać temat, szukać informacji, kursów, szkoleń.

Najpierw mieliśmy koty dachowe. Niestety, były to zwierzaki po przejściach i często bały się kontaktu z człowiekiem, a tym bardziej z dzieckiem autystycznym. Po wielu wahaniach i namysłach skłoniłam się w stronę kotów rasowych, wnikliwie studiując opisy poszczególnych ras, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakterów. Wybór padł na Maine Coony - koty bardzo duże, włochate, o trochę psim usposobieniu i lubiące kontakt z człowiekiem. I to jest początek naszej hodowli - bo przecież jeśli ktoś kocha koty, to jeden mu nie wystarczy. Z czasem postaraliśmy się o koty rzadkiej rasy Chartreux, która doskonale sprawdza się w naszej pracy. W pracy z dziećmi jestem samoukiem, sama dochodziłam do tego, co dziś wiem. Oczywiście pomaga mi doświadczenie w pracy i terapii mojego własnego syna. Rozmawiałam z ludźmi zajmującymi się dogoterapią i hipoterapią. Dużo czytałam, korzystałam również z publikacji anglojęzycznych i z internetu.

Do popularyzacji felinoterapii skłoniły mnie efekty, które osiągnęliśmy, oraz chęć podzielenia się nimi z innymi potrzebującymi. Gdy człowiekowi zamyka świat choroba, zaczyna szukać miejsca dla siebie. Ponieważ nie mogłam pracować zawodowo, potrzebowałam drogi realizacji siebie. Tym dla mnie stała się hodowla. Wystawy, koci świat, ale również sukcesy, jakie odnoszą moje koty, są doskonałą odskocznią od problemów. Nie każdy wie, że autyzm - podobnie jak inne formy niepełnosprawności dziecka - dla jego rodziców i rodziny oznacza brak perspektyw i zmaganie się z trudną codziennością. Ja nazywam to życiem ze ścianą. Gdziekolwiek się obrócisz, stoi przed tobą potężny mur - niezrozumienia, braku tolerancji, braku możliwości czy też lęku przed czymś innym, niezrozumiałym, nieznanym. Koty są jedyną sferą mojego życia, w której tego muru nie ma. Są trudności, problemy, czasem tragedie (np. gdy któryś z naszych pupili odchodzi), ale są też perspektywy, plany, po prostu przyszłość.

 Dobroczynna felinoterapia
Czym jest felinoterapia, na czym polega i jakie przynosi efekty? Felinoterapia, tak jak każda zooterapia, polega na kontakcie fizycznym i psychicznym człowieka ze zwierzęciem. Ta forma terapii niweluje różne zahamowania, ułatwia komunikację, poprawia zdolność uzewnętrzniania uczuć i emocji. Jak już wcześniej zaznaczyłam, felinoterapia jest przydatna w terapii dzieci niepełnosprawnych (zarówno umysłowo, jak i ruchowo) oraz osób starszych. Ma zastosowanie w przypadku takich chorób jak: nadpobudliwość, ADHD, autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia lękowe, nieśmiałość i zahamowania społecznie, depresja, choroba Alzheimera, różne inne choroby psychiczne, uszkodzenia słuchu, uszkodzenia wzroku, dystrofia mięśniowa, artretyzm itp. Zaobserwowano, że kot potrafi w pewien sposób wniknąć do izolowanego świata dziecka z autyzmem. Dzieci uspokajają się, rozluźniają i wydają się bardziej otwarte. Kontakt z kotem pomaga im radzić sobie z lękiem, stresem i zdobywać ufność w stosunku do otaczającego je świata. Ma też korzystny wpływ na nawiązywanie łączności z innymi ludźmi, w tym terapeutami. Pomaga im okazywać uczucia. Kot staje się w pewnym sensie pomostem między światem dziecka a światem jego rodzica czy innego zwykłego człowieka. Fizyczny kontakt z kotem (głaskanie, drapanie, przytulanie) stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin (hormonów szczęścia). Dodatkowo też kot „zdejmuje" z człowieka tzw. ładunki ujemne - jonizuje nas dodatnio, co bezpośrednio wpływa zarówno na stan fizyczny, jak też psychiczny człowieka. Właśnie ten dobroczynny wpływ kota zaobserwowaliśmy u naszego syna.

Wymruczeć chorobę
Kot mruczy, czyli emituje infradźwięki - stałe wibracje o częstotliwości między 25 a 125 Hz, które wspomagają regenerację kości, ścięgien, wiązadeł i mięśni i przynoszą ulgę w bólu, łagodzą stres oraz stymulują zmysły w przypadku zaburzeń psychicznych i nerwowych. Stąd też kontakt z kotem po pierwsze odpręża, po drugie pobudza układ odpornościowy, po trzecie wspiera w walce z wieloma zaburzeniami.

Ponieważ jestem w dużym stopniu samoukiem, mogę jedynie opierać się na doświadczeniach własnych i współpracujących z nami dzieci. Zauważyłam, że mój syn wycisza się przy kotach, rozluźnia. Co więcej, ponieważ kontakt z kotem jest bardzo przyjemny, stymuluje zmysły dotyku (a dla niektórych nawet węchu) - stanowi więc nagrodę. Syn ciężko pracował, aby kontrolować swoje zachowania tak, by koty się nie bały, nie uciekały. Tak było z kotami, które nie wychowywały się w naszym domu. Dopiero nasze kocięta są oswojone do tego stopnia, że niestraszne im nerwowe tiki, skoki czy nieartykułowane dźwięki i okrzyki. Jednak zaczynaliśmy od małego stadka kotów zakupionych w hodowlach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Potrzeba było wiele czasu, cierpliwości i pracy, by nasze dorosłe dziś futrzaki przywykły do Maćka i jego zachowań. Oczywiście, koty oswoiły się, sprawiając faktyczną radość zarówno dziecku, jak i nam. Wówczas zauważyłam, że gdy świat dopiecze Maćkowi, gdy jest mu źle, szuka kontaktu z kotami i są one dla niego lekiem na całe zło. Pół godziny przytulania i wspólnej zabawy osusza łzy, przywołuje uśmiech na twarz. Zauważyłam również, że mały inicjuje zabawę, nawiązuje kontakt, co więcej, sam go szuka, że opowiada kotom, co mu się dzisiaj przydarzyło, jak minął dzień. Z czasem też koty same zaczęły szukać kontaktu z małym i w stosunku do niego są zdecydowanie bardziej cierpliwe i uległe; gdy jest smutny, potrafią przyjść, by pocieszyć. Kiedy któreś z dzieci zachoruje, w łóżku obok chorego pojawiają się natychmiast mruczący przyjaciele - przychodzą, by przynieść ulgę i „wymruczeć" chorobę.

Budzenie uczuć
O sukcesie felinoterapii i jej rzeczywistym wymiarze uświadomiło nas bardzo smutne wydarzenie. Nieuleczalnie zachorował nasz kot, cierpiał i zmuszeni byliśmy do podjęcia jednej z najtrudniejszych decyzji - tej o uśpieniu. Jakże zaskakująca była reakcja syna. Płakał i rozpaczał. Odkryłam, że udało mi się obudzić w nim empatię - wyższe uczucia są obce dla autystów, uważa się, że są poza zasięgiem ich pojmowania. Obudzenie wyższych uczuć było efektem, o którym nawet nie śmiałam marzyć. O ironio, to łzy po stracie kota stanowiły nasz sukces!

Po dwóch latach obcowania ze zwierzętami mój syn pierwszy raz powiedział: „Mamo, tęskniłem" - płakałam wtedy z radości. Trzeba zgłębić istotę autyzmu, by zrozumieć to osiągnięcie. Był to niewątpliwie moment przełomowy. To wówczas narodziła się decyzja czy też idea promowania felinoterapii. Chciałam się podzielić tym dobrodziejstwem z rodzicami, którzy tak samo jak ja walczą z nieuleczalną chorobą.

Przygotowanie kociego terapeuty
Jednym z najważniejszych aspektów tej pracy jest kot, który spełnia wysoko stawiane wymagania. Musi być zdrowy, zaszczepiony na choroby zakaźne, wolny od pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych, musi być czysty, mieć obcięte pazurki, aby przez przypadek nie zranić dziecka w zabawie. Jak wygląda przygotowanie kota? Przede wszystkim selekcja - do pracy z dziećmi wybieramy zwierzęta o łagodnym, zrównoważonym usposobieniu, towarzyskie i skore do zabawy. Zwierzęta, tak jak ludzie, mają różne charaktery i upodobania. W tym celu obserwujemy nie tylko maluchy, ale również ich rodziców, ponieważ agresja jest cechą dziedzicznie uwarunkowaną. Tu też ważne jest właściwe kojarzenie rodziców. Kolejny aspekt to przygotowanie pod względem psychicznym, czyli przede wszystkim socjalizacja zwierzęcia. Proces ten trwa od 1 do 9 tygodnia życia. Wykształcone w tym okresie odruchy i nawyki pozostaną na całe życie. Proces ten wymaga wiele pracy i poświęcenia. Już samo wychowanie kociąt jest trudne i pracochłonne. Doglądanie, czy wszystkie są najedzone, czy prawidłowo się rozwijają i przybierają na wadze, to chleb powszedni. Kocięta trzeba przyzwyczaić do kontaktu fizycznego z człowiekiem, do jego zapachu. Maluchy są noszone, przytulane, głaskane i masowane przez większą część dnia. Kolejnym etapem jest zabawa, oswajanie z dźwiękami i innymi elementami życia - tu ważną rolę odgrywają dzieci. Od małego nasze kocięta słyszą dziecięce krzyki, płacz, śmiech, dźwięki zabawek. Dzieci głaszczą maluchy, a kiedy te podrosną, zaczynają się z nimi bawić, wozić w wózku dla lalek, w samochodach - o dziwo, nieprzymuszane kociaki lubią takie podróże i potrafią się ich same domagać. Dzieci uczą się właściwego obchodzenia z kotami - opiekunowie pilnują, aby ich nie krzywdziły i do niczego nie zmuszały kociaków. Moją rolą jest również dopilnowanie, aby w ferworze zabaw maluchy miały zapewniony spokój, czas na kontakt z matką, na toaletę i karmienie. Kocięta standardowo są w hodowli uczone zachowania czystości, korzystania
z kuwety, drapaka, uczą się jeść suchy i mokry pokarm. W odpowiednim wieku są odrobaczane i szczepione. Kot który wychodzi z naszego domu, jest w pełni przygotowany pod względem zdrowotnym, ale również pod względem psychicznym.

Trening wrażliwości i empatii
W dodatkowych kursach obcowania dzieci z kotami pomagają nam zaprzyjaźnione przedszkola i kluby malucha, które odwiedzamy z dwóch powodów. Po pierwsze - przyzwyczajają koty do większej grupy niesfornych dzieci, po drugie, co równie ważne, stanowią lekcję dla dzieci. Od małego uczymy dzieci odpowiedzialności wobec żywego stworzenia i budujemy przekonanie, że koty są przyjazne i kontakt z nimi może przynieść wiele radości.

Z reguły pierwszy kontakt dziecka z jego nowym przyjacielem-terapeutą następuje w naszym domu. Tutaj dziecko uczy się, jak postępować, jak dotykać czy wreszcie jak nosić kotka. Uczy się też, że zwierzątko czuje tak samo jak ono, że odczuwa ból, strach, ale również radość czy smutek. Że jest zależne od człowieka i bez jego opieki zginie. Tu pojawia się rola wychowawcza posiadania pupila. Bo kochać to nie tylko bawić się, to również dbać, sprzątać czy karmić.