Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

GACKI, KOTY I GAGATKI – Tekst: Joanna Müller


Tekst:
Joanna Müller na podstawie materiałów Bogusławy i Marka Łukasiewiczów
Zdjęcia: Bogusława i Marek Łukasiewicz


O terapeutycznym oddziaływaniu zwierząt na dzieci i młodzież mówi się coraz głośniej. Towarzystwo czworonogów polecane jest szczególnie tym z najmłodszych, którzy wymagają większej troski i uwagi dorosłych.
Zbawienny wpływ zwierzaków bierze się więc pod uwagę, przygotowując specjalistyczne programy terapeutyczne przeznaczone do pracy z nieletnimi sprawiającymi szczególne problemy wychowawcze. Jednak rzadko kiedy metody te są praktykowane. Już czas, by zaczęło się to zmieniać. Ten specjalistyczny program wprowadzono właśnie w Schronisku dla Nieletnich w Gackach.


 W resocjalizacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania czy niedostosowanych społecznie nie ma jednej uniwersalnej i w pełni skutecznej metody. Należy więc próbować tych form oddziaływań wychowawczych, w których widać potencjał, szansę na osiągnięcie celu. Niezaprzeczalnie jedną z takich metod jest terapia z udziałem zwierząt.
Pracownicy Schroniska dla Nieletnich w Gackach postanowili skorzystać z dobroczynnego wpływu czworonogów na latorośle z problemami wychowawczymi. Sięgnęli po metodę pracy podobną do tej, którą rozpropagował w XVIII wieku William Tuke, dyrektor angielskiego szpitala psychiatrycznego. Tuke jako pierwszy wprowadził na teren szpitala domowe zwierzęta, a opiekę nad nimi powierzył pacjentom, którzy, jak się okazało, szybciej uczyli się dzięki temu kontrolować własne emocje.Pod dachem ośrodka w Gackach również zamieszkały zwierzaki. Egzotyczne ptaki, ryby akwariowe, psy, króliki, chomiki i wreszcie koty!


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY
Nr 146-147
– Grudzień 2014/Styczeń 2015