Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BIBLIOTEKA POD CZYTAJĄCYM ANIOŁEM Tekst Małgorzata Bykowska

Tekst Małgorzata Bykowska
 

Koty, jak wiadomo, mają dar rozładowywania napięcia i dają wiele radości. W dzisiejszym świecie chaosu i braku ciszy koty mogą być błogosławieństwem dla dzieci, rodziców, pedagogów i bibliotekarzy. Wszyscy tęsknimy za światem spokoju i miłości, a przede wszystkim za stabilizacją uczuć i wartości.

Biblioteka szkolna w swojej pracy nie ogranicza się tylko do gromadzenia, opracowywania, wypożyczania książek i udzielania informacji. Biblioteka może być interesującym miejscem, w którym nauczyciele bibliotekarze organizują różne spotkania edukacyjne, zabawy z książkami, konkursy. Wszystko zależy od ich pomysłowości.
Od kilku już lat organizuję w bibliotece Dzień Kota. W tym dniu czytam dzieciom wiersze o kotach, opowiadania. Dzieci rysują koty, przynoszą zdjęcia swoich ulubieńców. Kulminacyjnym i zawsze najważniejszym momentem dla dzieci jest wtedy spotkanie z prawdziwymi kotami. Ostatnio gościłam trzy koty pani Iwony Dumy.

Koty w bibliotece zachowywały się bardzo dostojnie. Nowe pomieszczenie szybko zostało przez nie zaakceptowane, a dzieci mogły koty dotykać, głaskać i bawić się z nimi. Koty wędrowały po półkach i wydawać by się mogło, że książki wzbudziły ich zainteresowanie do tego stopnia, że chętnie wypożyczyłyby jakąś książkę do domu.

Wiemy wszyscy już od lat, że kontakt dziecka z kotem jest bardzo ważny, bowiem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego.

Więcej przeczytaj w magazynie KOCIE SPRAWY - Nr 83 wrzesień 2009