Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

MOJE KOTY KOCHAJĄ DESIGN – wywiad z Krystyną Łuczak-Surówką

Zdjęcia: Z archiwum Krystyny Łuczak-Surówki

Jest krytykiem i historykiem designu, wykładowcą warszawskiej ASP oraz organizatorką akcji Design dla Zwierząt, która w tym roku już po raz szósty wspomogła potrzebujące koty i psy.
Z Krystyną Łuczak-Surówką o miłości do kotów rozmawia
Natalia Jeziorek.


 Natalia Jeziorek: Jak to jest – człowiek ma kota czy kot ma człowieka?
Krystyna Łuczak-Surówka:
Od zawsze mam wrażenie, że to zwierzęta wybierają nas, a nie my je wybieramy. Czasem wydaje nam się, że ratujemy kota, a potem okazuje się, że to on uratował nas.
Każde zwierzę ma swój charakter. Koty są niezależne, zresztą za to bardzo je lubię. Psy wiele osób stara się wytresować, ale koty sobie na to na szczęście nie pozwalają. Każdemu należy dać pole do demonstrowania własnego charakteru.
Wiele osób uważa, że koty mają fochy, ale one mają po prostu charakter. Są bardzo asertywne. Chciałabym być tak asertywna jak moje koty.

Masz i psy, i koty. Które pojawiły się jako pierwsze w twoim życiu?
Pierwszego psa dostałam na czwarte urodziny.

Kotów nigdy u nas nie było, bo mój tata miał przekonanie, że są fałszywe. Za to gdy tylko wyprowadziłam się z domu, jeszcze na studiach, to zaraz pojawiła się u mnie kotka Gaja, która spędziła ze mną piętnaście lat. Była specyficzna – przynosiła zabawki, lubiła się kąpać… Trochę taki psokot. Ale żeby było zabawnie, mój tata, który żywił taką niechęć do kotów, dzwonił do mnie i zamiast pytać, jak się czuje jego jedyna córka, pytał, jak się czuje kotek! Chwilę później rodzice mieli kota. (śmiech)

Jak trafiały do ciebie kolejne koty?
Wszystkie były uratowane. Gaja służyła za zabawkę dzieciom na wsi, tułała się od domu do domu. Kolejne dwa – Alfa i Romeo – to tymczasy, które u mnie zostały. Kiedy brałam zwierzęta na tymczas, starałam się, żeby oswoiły się z moimi domownikami, kotem i dwoma psami, żeby łatwiej było im znaleźć dom. Alfa i Romeo wpakowały się więc moim psom do legowiska i zakwitła wielka miłość – jeden pies zajmował się Alfą, a drugi Romeem. Stwierdziłam, że nie mogę ich im odebrać, skoro tak się pokochali.
Kolejny kotek trafił z interwencji. Dostałam informację, że w miejscowość obok są kociaki w melinie, wszystkie z kocim katarem. Na miejscu pan, w stanie mocno wskazującym na spożycie, nie protestował, kiedy powiedziałam, że biorę wszystkie.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 172 LUTY 2017

 Dzięki uprzejmości Darczyńców oraz szczodrości Kupujących podczas akcji Design dla Zwierząt 2016 udało się zebrać kwotę 7310,73 zł. Cała suma zasiliła konto Fundacji Zwierzochron, która wspomaga zwierzęta w potrzebie.
Akcja DdZ 2016 odbyła się między 10 a 18 grudnia. Na aukcję DdZ na portalu Allegro projektanci, producenci oraz osoby wspierające akcję przekazały w sumie 78 design-darów, wśród których były meble, przedmioty użytkowe czy dekoracyjne, grafiki, plakaty, książki, moda, biżuteria, zabawki, akcesoria dla zwierząt i in.
Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy wsparli akcję Design dla Zwierząt.
Dr Krystyna Łuczak-Surówka

Powrót do: Czytelnia


 Wywiady z opiekunami kotów 
- artykuły z
KOCICH SPRAW
Ze znanymi kociarzami rozmawiały:
Andżelika Piechowiak, Barbara Kubicka, Magdalena Bielicka, Katarzyna Pielak, Joanna Müller

KS 4(35)2005 – rozmowa z Korą Jackowską

   PRZYCHODZI LEW DO CZŁOWIEKA
rozmowa z Korą Jackowską […]

PAN Z ŁASICZKĄ – wywiad z Danielem Bloomem

    Rozmowa z Danielem Bloomem  […]