Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KULINARNA PODRÓŻ Z WINSTONEM

Z Robertem Makłowiczem, krytykiem kulinarnym, publicystą, dziennikarzem, autorem kilkunastu książek oraz gospodarzem programu „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, rozmawia Katarzyna Pielak.

Katarzyna Pielak: Jakiego kota ma gotujący obieżyświat, ulubieniec wielu Polaków?
Robert Makłowicz: Brytyjczyka, który przypomina pluszowego misia o u popielato-sino-stalowym, prawie srebrnym umaszczeniu. Ma okrągłe łapki i śliczne oczy, typowe dla kotów tej rasy. Winston, bo tak mu na imię, skończył już sześć i pół roku.

 Dlaczego Winston?
Po pierwsze, bo jest rasy brytyjskiej. Po drugie – ponieważ był bardzo cichy, gdy go kupiliśmy. Wcale się nie odzywał. Został kupiony w hodowli pod Krakowem i gdy wracaliśmy stamtąd z maleństwem, przełączyłem właśnie w radio na audycję skierowaną do mniejszości niemieckiej w Polsce – oczywiście była prowadzona po niemiecku. Maleństwo zaczęło wtedy po raz pierwszy strasznie miauczeć. Od razu skojarzyło mi się to z Churchillem. Tak właśnie Winston został Winstonem.

Jakim towarzyszem jest Pana kot?
Podróżującym. Co roku wyjeżdżamy na dwa miesiące do Dalmacji i zabieramy ze sobą Winstona. Idealnie sprawdza się w podróży. Jeździmy tam samochodem, podróż trwa do 14 godzin, ponieważ to około 1300 km. Winstona umieszczamy w transporterku, a on nie wydaje ani jednego dźwięku, nawet gdy przejeżdżamy przez Austrię i w radio mówią po niemiecku.
Gdy jechaliśmy tam po raz pierwszy, kupiłem mu szeleczki, smycz i próbowałem go wyprowadzać w czasie postojów, jednak to mijało się z celem, bo przerażony czmychał do swojej klatki. Przez całą drogę odmawia jedzenia i picia. Wypuszczamy go więc dopiero na miejscu, a on najwyraźniej poznaje, że jest u siebie, i od razu czuje się rewelacyjnie. To jest już jego teren.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014


Powrót do: Czytelnia


 Wywiady z opiekunami kotów 
- artykuły z
KOCICH SPRAW
Ze znanymi kociarzami rozmawiały:
Andżelika Piechowiak, Barbara Kubicka, Magdalena Bielicka, Katarzyna Pielak, Joanna Müller

KS 4(35)2005 – rozmowa z Korą Jackowską

   PRZYCHODZI LEW DO CZŁOWIEKA
rozmowa z Korą Jackowską […]

PAN Z ŁASICZKĄ – wywiad z Danielem Bloomem

    Rozmowa z Danielem Bloomem  […]