Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KRETY LUBIĄ KOTY

Zdjęcia: Z domowego archiwum Jarosława Kreta

Z Jarosławem Kretem, dziennikarzem, autorem wielu książek, fotoreporterem i uroczym pogodynkiem, a także człowiekiem o wielkim sercu dla zwierząt, rozmawia Katarzyna Pielak.


 Katarzyna Pielak: Czy Krety lubią koty?
Jarosław Kret: Oczywiście, że tak. Jak widzisz, z kotami jestem związany nie tylko emocjonalnie, ale i nazwijmy to akademicko-edukacyjnie. Książka „Mój Egipt”, którą tu przyniosłem, pokazuje, że
podczas mojego pobytu w tym kraju i studiów egiptologicznych, właśnie tam zetknąłem się z kotami. Jednak jakże odmiennymi od tych, które spotykamy u nas. W tradycji starożytnego Egiptu koty odgrywały, jak wiadomo, ogromną rolę. Świadczy o tym postać bogini Bastet, przedstawiana jako kobieta kot lub o twarzy kota. Była to bogini radości, przyjaźni, wierności, miłości, ale także dobrych plonów. Starożytna cywilizacja bardzo wysoko ceniła te zwierzęta. Pierwsze cmentarze czy pierwsze pochówki kotów są wszak związane ze starożytnym Egiptem. To, że teraz chowamy swoje ukochane pupile na specjalnie przeznaczonych dla nich cmentarzach, nikogo już nie dziwi.
W kocie tkwią dwie najbardziej wyjątkowe cechy, dzięki którym tak bardzo sobie go cenimy: z jednej strony jest to niezależność, z drugiej „misiowatość”. W naturę człowieka wpisana jest opiekuńczość, szczególnie widoczna u kobiet.
W naszej świadomości kot jest takim trochę bezbronnym maleństwem, milutkim i kochaniutkim.
Myślę, że małe dzieci przytulają się do swoich misiów, bo są one podobne do kotów. Ale im jesteśmy starsi i im bardziej rzeczowo patrzymy na świat, tym bardziej zaczyna nam się podobać ta druga cecha kotów, za którą – podejrzewam – w wielu wypadkach też tęsknimy. Jest to właśnie niezależność. Kot to wszak taki fajny twardziel, trochę drań, który idzie sobie własnymi ścieżkami przez świat.Kobieta z reguły tęskni przecież za niezależnym mężczyzną, który jest twardy, ma swoje poglądy, rzeczowe spojrzenie na świat, ale potrafi też otoczyć ją opieką. Myślę, że w kotach znajdujemy to, czego nam samym brak i za czym tęsknimy. Tkwią w nich dwa
różne bieguny, a one tę swoją dwubiegunowość bardzo ładnie w sobie utrwaliły. I choć może się wydawać, że koty są samotnikami, jest to mylne wrażenie. One potrafią żyć samotne, ale otoczone społecznością.

A jaką kocią cechę Ty posiadasz?

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 138 – KWIECIEŃ 2014

 
Powrót do: Czytelnia


 Wywiady z opiekunami kotów 
- artykuły z
KOCICH SPRAW
Ze znanymi kociarzami rozmawiały:
Andżelika Piechowiak, Barbara Kubicka, Magdalena Bielicka, Katarzyna Pielak, Joanna Müller

KS 4(35)2005 – rozmowa z Korą Jackowską

   PRZYCHODZI LEW DO CZŁOWIEKA
rozmowa z Korą Jackowską […]

PAN Z ŁASICZKĄ – wywiad z Danielem Bloomem

    Rozmowa z Danielem Bloomem  […]