Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOTY (猫) Z SZANGHAJU – wywiad z Weroniką Truszczyńską

Weronika Truszczyńska to polska youtuberka, która mieszka w Szanghaju i studiuje tam język chiński. Jej znakiem rozpoznawczym są różowe włosy i między innymi dlatego to jedna z najbardziej wyrazistych postaci, która tworzy filmy na YouTubie. W życiu w Państwie Środka Weronice towarzyszą dwa koty – Basia i Tuesday. Sprawdźmy, co u nich słychać.
Z Weroniką Truszczyńską rozmawia Ania Dąbrowska.

Ania Dąbrowska: W Szanghaju, w którym mieszkasz, żyje prawie 25 milionów ludzi. Ile twoim zdaniem jest w tym mieście kotów?
Weronika Truszczyńska:
Na pewno ogromnie dużo! Nie wiem, ilu dokładnie Chińczyków ma koty w domach i chociaż wydaje mi się, że większość jednak preferuje psy (szczególnie ludzie starsi, którzy mają czas, aby wychodzić z nimi na długie spacery), to miasto jest dosłownie zalane kotami wolnożyjącymi.

Dla wielu z nas Chiny to daleka i egzotyczna kraina. Opowiesz nam o swoim życiu w Chinach?
Żyję tu w bardzo szybkim tempie, bo muszę trzymać rytm miasta. Obecnie studiuję język chiński, który jest raczej moim hobby i sposobem na wyrwanie się z domu, a w wolnym czasie prowadzę kanał na YouTube, z którego się też utrzymuję.
Łączenie tych zajęć sprawia, że mój plan dnia jest bardzo nieregularny – czasami wychodzę rano na zajęcia, po południu biegnę w inne miejsce nagrać film, a wieczorem spotykam się ze znajomymi albo wracam do domu zająć się montażem.

A jak się żyje kotom na chińskiej ulicy? Czy są otaczane podobnym zainteresowaniem mieszkańców, jak choćby w Japonii?
Zdecydowanie! Koty wolnożyjące gromadzą się w większości w parkach, prawdopodobnie ma to związek z tym, że parki stanową centrum życia towarzyskiego starszych ludzi, którzy przychodzą tam na tańce, karaoke i chińskie szachy. Wielu z nich przynosi ze sobą smakołyki dla kotów, które mimo że są raczej nieufne w stosunku do ludzi, chętnie przyjmują podarunki. W Szanghaju temperatura rzadko spada poniżej zera, a jeżeli już, to jedynie do dwóch czy trzech stopni, i to zaledwie w ciągu kilku dni w roku, nie pada też śnieg, więc kotom na wolności jest tutaj na pewno łatwiej przetrwać zimę niż w Polsce.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 185 – MARZEC 2018

Powrót do: Czytelnia


 Wywiady z opiekunami kotów 
- artykuły z
KOCICH SPRAW
Ze znanymi kociarzami rozmawiały:
Andżelika Piechowiak, Barbara Kubicka, Magdalena Bielicka, Katarzyna Pielak, Joanna Müller

KS 4(35)2005 – rozmowa z Korą Jackowską

   PRZYCHODZI LEW DO CZŁOWIEKA
rozmowa z Korą Jackowską […]

PAN Z ŁASICZKĄ – wywiad z Danielem Bloomem

    Rozmowa z Danielem Bloomem  […]