Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

TURECKI VAN

Turecki van to rozważny, elegancki i wierny towarzysz człowieka. Gęste, kredowo-białe, półdługie futro, pełne ekspresji oczy, imponująco puszysty ogon, nieprzeciętny charakter i wysoki poziom inteligencji plasują go w pierwszych szeregach kociej arystokracji.

Tekst:
Elżbieta Mach, HODOWLA KOTÓW RASY TURECKI VAN – FENIX EYE*PL , WWW.FENIXEYE.PL
Zdjęcia: Agnieszka Pierzyńska-Mach

Te elitarne koty należą do ras rzadko spotykanych. W Europie Zachodniej i w USA zarejestrowano tylko kilkadziesiąt hodowli. W Polsce jest ich około pięciu, ale te urocze koty wciąż podbijają serca nowych osób.

Turecki van to rasa pierwotna. Jej przedstawiciele cieszą się doskonałym zdrowiem i zachowali wiele przyzwyczajeń swoich dzikich przodków.

 Kciuk Allaha
Wizerunki półdługowłosych kotów z pręgowanymi ogonami znaleziono podobno na biżuterii pochodzącej z ok. 1200–1600 r. p. n. e., wykonanej przez indoeuropejskie ludy Hetytów, i wśród wykopalisk z okresu starożytnych
wojen rzymsko-ormiańskich. Odkrycia archeologów wykazały, że płaskorzeźby z wizerunkami vanów zdobiły fasady domów starożytnego miasta Tushpa, w rejonie jeziora Van.

Legenda mówi, że Noe zabrał właśnie te koty na swą Arkę, ratując je przed potopem, a gdy wody opadły i Arka osiadła na szczycie góry Ararat, Allah pobłogosławił je, gdy wychodziły na ląd, i pozostawił na ich głowie ślad swojego palca, który białą ścieżką rozdziela od tej pory barwne plamy na głowie vanów. Niektóre koty dostąpiły szczególnego zaszczytu i Allach kciukiem odcisnął na ich grzebiecie owalny znak. Znak ten przynosi podobno szczęście zarówno kotom, jak i ich opiekunom. Do dziś te kolorowe znaczenia określa się jako „palec Allaha” oraz „kciuk Allaha”. Tak mówią legendy. Fakty natomiast wskazują, że rzeczywiście koty tej rasy pochodzą z rejonu Wyżyny Armeńskiej, dzisiejszej Turcji, właśnie z okolic jeziora Van.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014