Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SELKIRK REX – KOT CUDOWNIE ZAKRĘCONY

Tekst: Monika Felis, FELIS FINEZJA*PL, Dorota Sawicka, POLKA CATS*PL

Zdjęcia: Mariusz Hekselman

 Historia rasy
Selkirk rex jest rasą bardzo młodą. W 1987 roku hodowczyni kotów perskich Jeri Newman w schronisku dla zwierząt w Bozeman, w Montanie (USA), w miocie kotów domowych spostrzegła krótkowłosą kotkę o pięknym kręconym futerku. Zabrała Miss DePesto of NoFace, bo tak nazwała koteczkę, ze schroniska i skrzyżowała ze swoim czarnym rodowodowym persem. Wkrótce szczęśliwa mama powiła sześć kociąt, z których trzy miały taki sam jak ona kręcony włos. Dzięki temu skrzyżowaniu okazało się, że gen kręconego włosa jest genem dominującym.
Jeri Newman postanowiła więc hodować koty z kręconym futrem. Nową rasę nazwała „selkirk rex” – jak najpierw twierdziła – od nazwy góry znajdującej się w pobliżu. Po pewnym czasie okazało się jednak, że najbliższa góra o takiej nazwie znajduje się w Kanadzie, a „selkirk” pochodzi od nazwiska jej ojczyma.
Po pewnym czasie koty te zaczęto krzyżować z persami, egzotykami oraz kotami brytyjskimi.
Nowa rasa znalazła od samego początku wielu sympatyków. W 1990 roku koty te zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie w Salt Lake City (USA), niedługo potem rasa została uznana przez TICA i ACFA, a w 1992 przez CFA.
Do Europy, do Szwajcarii, pierwsza przedstawicielka tej rasy przyjechała w 1992 roku. Była to Noface Grace Slick z trzeciego miotu Miss DePesto of NoFace. Obecnie koty te, ciągle jeszcze niezbyt liczne, mieszkają w Ameryce, Europie, Azji i Australii.
Do Polski pierwszą kotkę selkirk rex sprowadziła w 2006 roku z Łotwy, a kocura w 2007 roku z Niemiec Dorota Sawicka.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 163 – MAJ 2016