Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Selkirk rex

Tekst Dorota Boesche, zdjęcia Agata Kozłowska

 Historia rasy
W1987 roku w USA hodowczyni persów Jeri Newman wypatrzyła w schronisku dla zwierząt, w miocie kotów domowych, koteczkę o kręconym futerku (kręcona sierść pojawiła się w wyniku spontanicznej mutacji). Zabrała ją do siebie i nazwała Miss DePesto. Newman połączyła Miss DePesto ze swoim perskim kocurem Photo Finish of Deekay. W miocie urodziły się kocięta zarówno o kręconej, jak i prostej sierści. Tym samym okazało się, że kręcony włos jest kodowany genem dominującym. Nową rasę hodowczyni nazwała Selkirk Rex - jak mówiła od nazwy góry znajdującej się w pobliżu, jednak okazało się, że najbliższa góra o tej nazwie znajduje się zachodniej Kanadzie, a Selkirk jest nazwiskiem rodowym jej teścia. W następnych latach koty te krzyżowano z kotami perskimi, egzotycznymi oraz brytyjskimi, dążąc do nadania im masywnego wyglądu, zbliżonego do tych ras.
Łączenie z kotami innych ras jest dozwolone do 2015 roku, kiedy to rasa zostanie zamknięta.
Selkirk rexy bardzo szybko zdobyły sobie przychylność i hodowców, i sędziów. W 1992 rasa została oficjalnie uznana w USA przez CFA, a potem przez kolejne organizacje zrzeszające hodowców kotów.

Budowa ciała
Mocna, krępa, wielkość średnia. Głowa powinna być okrągła, z dużymi okrągłymi oczami o wyrazistej ekspresji. Wyraźnie zaznaczony stop, kufa krótka i mocna. Ciało masywne, dobrze umięśnione.

Sierść
Selkirk rexy występują w dwóch odmianach: długowłosej i krótkowłosej. Koty te mogą mieć wszystkie kolory i rodzaje pręgowania, jakie spotyka się wśród innych ras. U kotów krótkowłosych gęsta, miękka, z wyraźnym skrętem, przypominająca nieco pluszowego misia. Koty długowłose mają włos pofalowany, podobne są w tym do owieczek. Literatura anglojęzyczna określa selkirki jako koty z owczą sierścią. Wąsy u kotów z kręconym futerkiem są również zakręcone i często łamią się niedaleko nasady. Koty prostowłose mają wąsy proste. W związku z tym, że kręcony włos jest cechą dominującą, zawsze z wielkim zainteresowaniem czeka się na narodziny kociąt. W miocie mogą być koty z sierścią kręconą (curly) lub prostą (straight). Koty z sierścią kręconą mogą być heterozygotami (gdy od jednego z rodziców otrzymały gen kręconego włosa, a od drugiego gen prostego włosa) lub homozygotami (od obydwojga rodziców dostały geny kręconego włosa). Te ostatnie mają najsilniej ze wszystkich wyrażony skręt futerka, a dodatkowo - wszystkie ich ewentualne dzieci będą miały kręcone futerka. Selkirki prostowłose nie są kotami wystawowymi, ale cenione w hodowli, ponieważ połączenie ich z kotami o kręconym futerku poprawia jakość i strukturę włosa.

Charakter i usposobienie
Co najbardziej urzeka w selkirk reksach? Mnie zachwycił ich wygląd - jakby nierealny, bajkowy, nie z tego świata - kot o mocnej budowie z niesamowitą kręconą sierścią i wzrokiem pogodnego miśka. A kiedy zanurzy się ręce w ich sierści, jedwabiście miękkiej, puszystej, sprawiającej wrażenie niezwykłej lekkości - ma się ochotę tulić się bez przerwy do mruczącej wełnianej kuleczki. Selkirki mają niezwykłe charaktery.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY - Nr 103 maj 2011