Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SAVANNAH - DZIKOŚĆ ZAKLĘTA W ŁAGODNOŚCI

Tekst: Ewa Zgrabczyńska, HODOWLAWALHALLA, Zdjęcia: JAN RADOMSKI/WAP STUDIO

Spróbujmy wyobrazić sobie cętkowanego afrykańskiego serwala o dzikim wyglądzie, który wyleguje się na naszej kanapie lub tuż przy kominku. Jest przyjacielski, łagodny niczym domowy mruczek. Możemy do niego podejść, pogłaskać go, położyć się tuż przy nim, przytulić… Tak, ten niezwykły kot istnieje naprawdę. To właśnie savannah.

 Savannah jest hybrydą kota domowego i serwala. Charakteryzuje go wyjątkowo długa szyja, długie łapy i wielkie uszyska. Choć zachowuje się tak jak nasze koty, jego wygląd jest zupełnie wyjątkowy i odmienny od innych ras kotów domowych. Na początku lat 80. amerykańska hodowczyni bengali uzyskała koty przypominające dzisiejsze savannah. Pierwszy osobnik tej rasy urodził się w 1986 r. z kotki domowej pokrytej afrykańskim serwalem. Był to kot pierwszego pokolenia (F1). Po raz pierwszy zarejestrowano standard tych kotów w TICA w 2001, a od 2012 – savannah mogą konkurować o tytuły championa.


Uczuciowy śpiewak z pamięcią słonia
Jedną z niezwykłych cech tych kotów jest ich osobowość. Każdy z nich jest silną indywidualnością. Savannah są niezwykle lojalne, bardzo przywiązane do właściciela i rodziny, czasem ciut przesadnie okazujące swe uczucia. Nie lubią być na rękach, ale kochają dotyk, zabawy, pieszczoty. Są hiperaktywne i potrzebują olbrzymiej dawki uwagi, ruchu i zabawy. Kapitalnie skaczą. Ich wielkie uszy cały czas zbierają odgłosy – u dzikiego serwala pomagały w zlokalizowaniu zdobyczy w postaci gryzonia, u Savannah pomagają natomiast w wychwytywaniu i interpretowaniu dźwięków domowego środowiska. Koty te swoje uczucia manifestują czasem serwalim śpiewem, wskakiwaniem na plecy czy intensywnym wylizywaniem opiekuna. Lubią zabawy w wodzie i wychodzenie
na smyczy.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 136 – Luty 2014