Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SAFARI – HYBRYDA Z ANDÓW

Tekst: Ewa Zgrabczyńska
Zdjęcie: TAKS

Dziki protoplasta
Dziko żyjący kot argentyński (Leopardus geoffroyi), od którego wywodzi się rasa kotów safari, to zwierzę niewielkich rozmiarów i delikatnej budowy ciała. Bardzo dobrze się wspina, jest wyśmienitym pływakiem. Żywi się głównie gryzoniami, małymi gadami oraz owadami. Zamieszkuje Andy, południowy Paragwaj i Brazylię, zachodni Urugwaj oraz Chile. Preferuje pampasy i luźne zadrzewienia. Można go spotkać aż po Cieśninę Magellana. Jest więc najdalej na południe występującym przedstawicielem kotowatych.

 Srebrnoszare lub brązowe futro kota argentyńskiego upiększają czarne plamki, które w poszczególnych miejscach mogą rozciągać się w prążki. Rzadziej spotykane jest ubarwienie czarne. Co ciekawe, ubarwienie tych zwierząt i rozmiary ciała zmieniają się wraz z zasięgiem geograficznym: na północy występują koty mniejsze i rudawe, na południu osiągają większe rozmiary, a ich futro ma wyraźne znaczenia. Niestety z powodu pięknego wyglądu koty argentyńskie często są ofiarami polowań: uszycie jednego futra odbywa się kosztem życia 25 kotów!

Samica kota argentyńskiego po ciąży trwającej 71–74 dni rodzi (najczęściej w grotach lub krzakach) przeciętnie 2–3 młode. Ze względu na zagrożenie związane z polowaniami, ale też konkurencję z innymi gatunkami kotów, przedstawiciele tego gatunku muszą wykazywać się szczególnym sprytem. Osobniki tej rasy utrzymywane w niewoli cechuje niezwykła inteligencja oraz pomysłowość.

Początek rasy
W latach 70. na uniwersytecie w Waszyngtonie prowadzono badania nad białaczką u kotowatych. Jednym z efektów tych badań było stworzenie krzyżówki kota argentyńskiego z kotem domowym. Samcami kota argentyńskiego próbowano też kryć kotki domowe w Ogrodzie Zoolo
gicznym w Halle, lecz zakończyło się to niepowodzeniem.

Na terenach Ameryki Południowej zaobserwowano natomiast, że koty domowe przywiezione przez farmerów zaczęły krzyżować się z kotami argentyńskimi.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 137 – Marzec 2014