Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NORWESKI LEŚNYPRZYJACIEL CZAROWNIC
I WIKINGÓW

Tekst: Jarosław Kłosiński, Hodowla z Krainy Asgardu*Pl
Zdjęcia: Magdalena Kudra, Zdjęcia Kotów Norweskich Leśnych Mieszkających W Hodowli z Krainy Asgardu*Pl
www.norwegi.pl

W mitologii skandynawskiej pojawiają się dziwne stworzenia zwane kotami czarownicy, czyli Huldrekatten. Jak głoszą znawcy, tymi tajemniczymi zwierzętami uwiecznionymi na starych rycinach czy obrazach są właśnie koty norweskie ciągnące zaprzęg Freyi, nordyckiej bogini miłości i płodności.

 Również wikingowie na swoich okrętach wykorzystywali zdolności łowieckie tych wspaniale ofutrzonych, odpornych na przebywanie w surowych warunkach kotów. Prawdopodobnie właśnie dzięki wikingom zwierzęta te zawędrowały w najdalsze zakątki świata, stając się protoplastami innych ras.

Tufki i wodoodporne futro

Główną cechą kota norweskiego leśnego jest jego wspaniałe, podwójne i wodoodporne futro.
Kształt głowy, co m.in. odróżnia go od maine coona, jest w formie trójkąta o równych bokach.
Uszy zakończone są tufkami, czyli kępkami sztywnej sierści, które nadają zwierzęciu „dziki” wygląd. Ze względu na imponujący ogon, norwegi zwane są przez miłośników rasy „wiewiórkami”. To wyjątkowa ozdoba tych kotów.
Przypomina ogon lisa – jest długi i puchaty. Zimą, gdy norwegi nabierają zimowej okrywy futra, pojawiają się dodatkowo: kryza wokół szyi oraz portki na tylnych nogach.
Profil głowy musi być długi i prosty, bez stopu z zaokrąglonym czołem, co też różni tę rasę od maine coonów. Mocna broda i duże otwarte uszy dopełniają oryginalnego wyglądu głowy.
Oczy owalne i ustawione ukośnie nadają ekspresję spojrzeniu, które jest tak charakterystyczne dla norwega.
Umaszczenie jest bardzo zróżnicowane: od czarnego, niebieskiego, rudego, kremowego, pręgowanego z białym lub bez, z możliwą domieszką srebra czy dymu i dowolną ilością bieli, aż po całkowicie białe.Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 145 LISTOPAD 2014