Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NEVA MASQUERADE – KOT W MASCE

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Górska, FIRSTSNOW*PL

Historia kotów syberyjskich jako uznanej rasy, a także jej odmiany kolorystycznej colourpoint - neva masquerade, nie jest długa. Początek datuje się na lata 80. XX wieku i jest on ściśle powiązany z tworzeniem się organizacji miłośników kotów w Rosji. Praca nad selekcją i hodowlą zaczęła się w 1987 r. w Sankt Petersburgu.

 Historia kotów w Rosji
O początkach kocich ras tworzono piękne legendy. Krążą one również o kotach syberyjskich. Jedna z nich głosi, że syberyjczyki pochodzą od dzikich leśnych kotów mieszkających w śnieżnej gęstej tajdze, a w średniowieczu strzegły klasztorów na Syberii.
Opisy kotów w dawnej Rosji są bardzo skąpe i dotyczą głównie ich umaszczenia, a nie budowy ciała i długości futra. Można znaleźć wzmianki, że widywano osobniki szare oraz „rasę o rudym kolorze". Istnieje też opis z 1793 roku o spotkaniu colourpointów w prowincji Penza. Wymienia się również nazwę „bukhara" jako określenie kota, który wygląda trochę jak dzisiejszy syberyjczyk i trochę jak kaukaski kot leśny. Te doniesienia potwierdzają niestety jedynie obecność tych zwierząt na terytorium Rosji, lecz nie stanowią opisu syberyjczyków.

Tak naprawdę koty syberyjskie pochodzą od wolnożyjących półdługowłosych kotów zamieszkujących tereny dawnego ZSRR. Niektórzy twierdzą, że rasa ta wywodzi się od kotów zamieszkujących okolice St. Petersburga i Moskwy. Jednak wielu najlepszych przedstawicieli rasy pochodzi także z Krasnojarska na Syberii bądź jest efektem skrzyżowania kotów syberyjskich z europejskiej części Rosji oraz Syberii i Dalekiego Wschodu. Do dziś spotkać można koty o takim wyglądzie w wiejskich okolicach niedaleko Moskwy, nie wspominając o Syberii czy o północy europejskiej części Rosji.

Początki rasy
Koty rasowe - głównie persy - zaczęto sprowadzać do Rosji bardzo późno, dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Wielu Rosjan zapragnęło mieć także inne rasy, takie jak: maine coony, norweskie leśne, angory lub koty balijskie. Pragnienie ich posiadania było tam tak duże, że początkowo próbowano nawet wystawiać rodzime koty znalezione na ulicy lub wzięte od znajomych, które mniej więcej pasowały do standardu jednej z półdługowłosych ras, jako koty rasowe.

...

Pierwszy standard został stworzony pod koniec lat 80. ubiegłego wieku przez felinologów z klubu „Kotofei" - O.S. Mironovą i I.J. Katsera. W tym samym czasie rasa syberyjska została zarejestrowana przez innych rosyjskich felinologów w Moskwie.
Jednak to Kotofei opisał standard rasy w roku 1989 na podstawie syberyjskiego kocura o imieniu Roman, którego możemy spotkać w wielu rodowodach.

W 1990 roku stało się jasne, że pierwszy standard należy zmodyfikować. Niektóre cechy zmieniono, inne dodano.
...

Spór o neva masquerade

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 158-150 - Grudzień 2015/Styczeń 2016