Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

NEBELUNG – KOT Z MGŁY UTKANY

Tekst: Monika Ghayour
MEMEŁKA*PL – HODOWLA KOTOW RASY NEBELUNG (WWW.NEBELUNGCATTERY.PL, FUNPAGE NA

FACEBOOKU: MEMEŁKA NEBELUNG CATTERY – HODOWLA KOTOW)
Zdjęcia:
Mariusz Hekselman

 Skąd pochodzą nebelungi, jaki mają charakter i czy nadają się do naszych domów? Mam przyjemność przybliżyć Czytelnikom KOCICH SPRAW tę wspaniałą rasę.

Trochę historii
Nazwa rasy większości z nas mówi niewiele. Jednak „kot rosyjski niebieski, półdługowłosy” daje już o niej
jakieś wyobrażenie. Nebelung jest najbliżej spokrewniony właśnie z kotami rosyjskimi niebieskimi. W wielu hodowlach tych zwierząt raz na jakiś czas pojawiały się osobniki o dłuższym futrze. Jednakże takie koty nie spełniały kryteriów stawianych przez hodowców i nie były dalej rozmnażane. W jednym z takich przypadków sprawy potoczyły się innym torem...

Bohaterką narodzin pierwszego nebelunga była Cora Cobb z Denver, opiekunka kotki domowej posiadającej wśród przodków kota długowłosego oraz kocurka w typie kota rosyjskiego niebieskiego. Z połączenia tej oto kociej pary w 1984 roku urodziły się kocięta.
Jedno z nich było niebieskie i półdługowłose – Cora nazwała milusińskiego Siegfried. Gdy wyrósł on
na zdrowego i pięknego osobnika, zauroczona opiekunka postanowiła powtórzyć eksperyment i ponownie połączyła tę samą kocią parę. W kolejnym miocie pojawiły się dwie urocze półdługowłose kotki, z których jedna była także niebieska. Cora nazwała ją Brunhilde. W 1986 roku urodził się pierwszy miot Siegfrieda i Brunhildy. Wszystkie kocięta odziedziczyły najważniejsze cechy rodziców – były w typie rosyjskich niebieskich, ale z półdługim i jedwabistym futrem. Cora postanowiła nie zostawiać tej sprawy i nawiązała kontakt z największą kocią organizacją w Stanach Zjednoczonych – TICA. Organizacja ta miło przyjęła naszą bohaterkę i skontaktowała ją z kocim genetykiem. Cora Cobb całkowicie poświęciła się budowaniu rasy nebelungów. Upłynęło wiele lat, Cora często spotykała się z niechęcią ze strony innych hodowców, dla których stała się potencjalną konkurencją. Pokazując swoje koty, podróżowała po Stanach Zjednoczonych i nawiązywała kontakty i przyjaźnie z hodowcami kotów rosyjskich niebieskich. Z niektórymi z nich rozpoczęła współpracę, która zaowocowała rozpowszechnieniem nebelungów również w Europie.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 160 – LUTY 2016