Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KURYLSKI BOBTAIL – ABORYGEN Z POMPONEM

Kurylski bobtail, to naturalna rasa kotów, powstała bez udziału człowieka. Pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Wysp Kurylskich. Historia rasy jest jednak owiana tajemnicą i nikt nie jest w stanie określić jej początków. Z doniesień wiadomo, że już w połowie XX w. krótkoogoniaste koty były spotykane przez geologów i żołnierzy na Wyspach Kurylskich i Sachalinie. Rasa musiała jednak poczekać trochę na swoje odkrycie, gdyż felinologia jako nauka w Rosji w owym czasie nie istniała.

Tekst i zdjęcia: Artur Litwa, Djuszes*Pl, www.kurylskibobtail.republika.pl


Kurylski czy japoński
Dopiero w końcu lat 80. pojedynczy entuzjaści, którzy stali się opiekunami kotów z „dziwnymi” ogonami przypominającymi pompony, zwrócili na nie uwagę jako na rasę. W rzadkich zagranicznych encyklopediach można było wyczytać wówczas, że koty o tym wyglądzie to „japońskie bobtaile”, więc zarejestrowano je początkowo pod taką nazwą. Na początku lat 90. XX w. Tatiana Bocharova zauważyła wraz ze swoimi współpracownikami, że osobniki te różnią się istotnie od japońskiego kuzyna. Postanowiła rozwiązać zagadkę.  Zespół wybrał się więc na wyprawę na Wyspy Kurylskie, by poobserwować koty w ich naturalnym środowisku. Z owej ekspedycji przywieziono nowe osobniki, które weszły do programu hodowlanego. W wyniku krzyżowań ustalono, że gen powodujący skrócenie ogona u kurylskich bobtaili jest dominujący, natomiast w przypadku japońskich bobtaili jest recesywny. Stało się sprawą oczywistą, że pojawiła się nowa rasa!

Przodkowie dzisiejszych kurylskich bobtaili przybyli prawdopodobnie już w XVII w. na Wyspy Kurylskie wraz z żeglarzami i kupcami – na statkach. Koty miały za zadanie chronić żywność przed gryzoniami. Zwierzęta osiedliły się na wyspach i przystosowały do trudnych warunków.


Więcej przeczytasz w magazynie
KOCIE SPRAWY  Nr 141-142 Lipiec-Sierpień 2014