Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT TONKIJSKI – NIEDOCENIONY IDEAŁ

Tekst i zdjęcia: Daria Treutler – Hodowla Kotów Tajskich i Tonkijskich DUMKA*PL, WWW.KOTY_RASOWE.REPUBLIKA.PL

Koty tonkijskie pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku w Kanadzie oraz w USA. Rasa ta powstała ze skrzyżowania kota syjamskiego i burmy.Po wielu staraniach hodowców została uznana w Kanadzie w 1974 r., a w 1984 r. Związek Hodowców Kotów Rasowych uznał ją także w USA.


Dzięki hodowcom rasa tonkijska szybko stała się bardzo popularna. Serca kociarzy podbił przede wszystkim wspaniały charakter tych zwierząt oraz ich oryginalna uroda.
Ciekawostką jest to, że koty w typie amerykańskim do tej pory charakteryzują się okrągłą głową i bardziej krępą sylwetką, ponieważ syjamy były w tamtych czasach okrąglejsze. W latach 90. ubiegłego wieku hodowcy brytyjscy i australijscy stworzyli własną odmianę kota tonkijskiego. Różnica polega na tym, że skrzyżowali oni koty syjamskie wyróżniające się smukłą i wydłużoną sylwetką. W efekcie osobniki w typie angielskim są smuklejsze, a ich pyszczki wydłużone.

Niestety Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) nie uznała do tej pory rasy kota tonkijskiego, przez co nie jest on tak popularny.

Elegancja syjamów i krągłości burmy
Najbardziej przyjazne koty krótkowłose to właśnie koty tonkijskie. Mają lśniące, delikatne, jedwabiste w dotyku, ściśle przylegające do ciała, gęste futro. Waga średniej wielkości zwierzaka to ok. 3 kg u kotek i do 5 kg u kocurów. Budowa ich ciała jest proporcjonalna, muskularna. Dzielimy ją na dwa typy: angielski – wydłużony tułów i ostrzejsze rysy oraz amerykański – nieco masywniejszy, głowa szersza, rysy zaokrąglone.
Kończyny są średniej długości (tylne są nieco dłuższe). Idealny przedstawiciel ma długi zwężający się ku końcowi ogon.Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 148 – LUTY 2015