Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT SYBERYJSKI – ELOKWENTNY KOTOPIES

ELOKWENTNY KOTOPIES

Tekst:
Maria Mogiłko, Hodowla Kotów Syberyjskich „Z Gor Sajan*Pl”

Dlaczego król lew tak często bywa zły? Za każdym razem, gdy
przypomina sobie o kocie syberyjskim, swoim mniejszym kuzynie z przepiękną grzywą i wspaniałym futrem – z zazdrości wymachuje ogonem.


Akrobata z puszystym ogonem
Włos okrywowy sybiraka jest twardy i lśniący, nieco dłuższy na grzbiecie, krótszy na karku i na barkach.Pod włosem okrywowym znajduje się podszerstek, miękki i puszysty, szczególnie zimą. Ogon, puszysty jak kita wiewiórki, u zadowolonego kota zwykle noszony jest dumnie w górze i układany w „fajkę”.
Półdługowłose futerko sybiraka to jego wielki atut.
 Podobnym futrem może się pochwalić kuzyn z Norwegii, kot norweski leśny, ale w przeciwieństwie do niego kot syberyjski ma bardziej przyjazny wyraz pyszczka. Posiada też nieco szerszy i krótszy łebek z dużymi, pięknie obramowanymi oczami. Sylwetka jest krępa, a budowa ciała muskularna, co pozwala mu na wykonywanie przepięknych, wysokich i często wręcz akrobatycznych skoków.
Gracja, z jaką porusza się i skacze, oraz precyzja skoku powodują, że człowiekowi trudno jest oderwać wzrok od dokazującego sybiraka. A koty te uwielbiają dokazywać i zapraszać nas do zabawy.

Obcując z kotem syberyjskim, prędzej czy później dostrzeżemy w nim miłego kompana, który chętnie
przebywa w towarzystwie człowieka. Ma się wręcz wrażenie, że aktywnie uczestniczy on w naszym życiu, nie będąc jednocześnie uciążliwym. Potrafi też w sposób zrozumiały przekazać wiele informacji o swoich potrzebach. Jakże często ten milusiński dopominając się o pieszczoty, zabawę, czesanie lub wypuszczenie na świeże powietrze, zagaduje opiekuna, a gdy ten zwróci na niego uwagę, kot zwyczajnie pokazuje, czego konkretnie chce.
O kocie tej rasy mówi się czasem „kotopies”, ponieważ gdy opiekun wraca zmęczony z pracy – czekające w przedpokoju kocisko wita go z wielką radością.

Syberyjczyki zaprzyjaźniają się z wybranym członkiem rodziny, wyróżniając go spośród innych. Od tej pory obdarzają go szczególnymi względami.

Wzorzec rasy
Koty syberyjskie dzieli się obecnie na dwie odmiany kolorystyczne: tzw. klasyczne i neva masquarade.Wśród kotów umaszczonych klasycznie dopuszczalne są wszystkie kolory, wliczając wszystkie odmiany kolorystyczne z białym, z wyjątkiem kolorów: czekoladowego, liliowego, cynamonowego i oznaczeń. Występowanie koloru białego jest dozwolone m.in. jako biała gwiazda (płomyk), biały medalion, biała klatka piersiowa, biały na brzuchu, białe łapy oraz bicolour,
arlekin, van. Umaszczenie neva masquarade to znaczenia typu point (maska, uszy, łapy, ogon).


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 139 – Maj 2014