Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT ROSYJSKI NIEBIESKI

SZARYSŁAW SZARYSŁAWOWICZ NIEBIESKI  

Tekst: Aleksander Cierpisz, HODOWLA MRUFFIK*PL, WWW.KOTROSYJSKI.COM.PL
Zdjęcia:
Cezary Gwoździewicz 
 

Co kryje się za tajemniczym uśmiechem goszczącym na pyszczkach kotów rasy rosyjskiej niebieskiej? Może tajemnice państwowe carskiego pałacu, a może sekrety papieskich apartamentów za spiżową bramą w Rzymie...

 Carski i papieski
Kot rosyjski niebieski (zwany dawniej również kotem archangielskim, hiszpańskim bądź maltańskim) nie jest tak ekstrawagancki jak devon rex albo sfinks, ani tak efektowny, jak mainecoon czy pers. Na pierwszy rzut oka niepozorny, zbudowany niczym dachowiec, zielonooki szaraczek, jest jednak pełen gracji i dyskretnej elegancji. Bez dwóch zdań – kot arystokrata. Powszechnie wiadomo, że koty tej rasy mieszkały nawet na carskim dworze i w papieskich apartamentach (Jan Paweł II posiadał dwie jej przedstawicielki). Koty te znane były już w XVII wieku. Przekazywano je często w darze carom. Tym sposobem trafiały na dwory monarchów całej Europy. Równolegle w XIX wieku angielscy marynarze powracający z portu w Archangielsku zabierali na pokład tych eleganckich pasażerów, którzy dodatkowo okazywali się skutecznymi łowcami obecnych na okręcie szczurów i myszy.

(...)

Wierne jak psy
Kot rosyjski niebieski to jedna z ras naturalnych, czyli powstałych bez ingerencji człowieka. Opis charakteru nie jest w stanie oddać wszystkich jego zalet. Te koty są równie(a może i bardziej) wierne, jak psy. Całkowicie uzależniają się od opiekuna. To przywiązanie, obok wyjątkowej inteligencji i niecodziennego wyglądu, są najbardziej charakterystyczną cechą kotów tej rasy.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY  Nr 131 Wrzesień 2013