Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT EGZOTYCZNY

KOCI BULDOG DLA LENIWYCH

Tekst i zdjęcia: Kamil Boguszewski,
HODOWLA SIMPLEAMORE*PL, WWW.SIMPLEAMORE.PL.TL


Pochodzenie rasy
Kot egzotyczny wbrew swojej nazwie nie pochodzi z egzotycznego kraju. Rasa ta powstała w Ameryce, w latach sześćdziesiątych XX wieku.
 Ówcześni hodowcy chcąc zwiększyć liczbę odmian barwnych kota amerykańskiego krótkowłosego, zaczęli krzyżować go z kotem perskim.
Efektem tej krzyżówki, a właściwie nieudanego eksperymentu, mimo że miał z niej powstać krótkowłosy osobnik o lśniącej sierści i zielonych oczach (dlatego też do pierwszego skojarzenia wytypowano persa o maści srebrzystej shaded), był właśnie krótkowłosy pers, czyli egzotyk.
Początkowo dla krótkowłosych srebrzystych kotów zaproponowano nazwę sugerowaną wcześniej dla srebrzystych persów – „starling”, lecz ze względu na dużą liczbę odmian barwnych wyodrębniono nową rasę – kota egzotycznego.
Co ciekawe, koty perskie próbowano krzyżować również z innymi rasami kotów krótkowłosych, takich jak brytyjski krótkowłosy, burmański, a nawet rosyjski niebieski, lecz zawsze otrzymywano osobniki o krótkiej sierści z typowymi cechami dla kota perskiego: szeroka, okrągła głowa, płaski pyszczek i krótki nos.
Początkowo hodowcy persów podeszli bardzo niechętnie do rasy kotów egzotycznych, lecz w latach dziewięćdziesiątych stała się ona jedną z najpopularniejszych ras w Europie oraz w Ameryce Północnej. Obecnie w Europie, a w szczególności w Polsce, popularność tej rasy niestety bardzo zmalała. Dziś koty egzotyczne bardzo rzadko pojawiają się na wystawach i pokazach kotów.

Więcej przeczytasz magazynie KOCIE SPRAWY NR 153-154 – LIPIEC/SIERPIEŃ 2015