Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT BRYTYJSKI – ANGIELSKI DŻENTELMEN

Tekst: Paweł Manista, MAŁA DOMOWA HODOWLA KOTÓW BRYTYJSKICH KRÓTKO- I DŁUGOWŁOSYCH, DOMISIE*PL, WWW.DOMISIE.COM.PL.
Zdjęcia: Kalina Smolec

Domiś, czyli duży, leniwy, pluszowy, domowy miś – tak w skrócie można określić kota brytyjskiego. To jedna z najstarszych ras, tak zwanych pierwotnych, takich, które powstały w sposób naturalny. My hodowcy nadaliśmy jej tylko ostateczny wygląd.

 Historia rasy
Kot brytyjski jest też jedną z najstarszych ras w Europie. Jego przodkowie przywiezieni zostali do niej z Egiptu. Koty wędrowały razem z legionami rzymskimi, zabierane do pilnowania zapasów żywności przed szkodnikami. Tak trafiły na Wyspy Brytyjskie. Przez kolejne wieki brytyjczyki żyły na farmach i w angielskich miastach jako zwierzęta „gospodarskie” i cenione były przede wszystkim za swoją łowność. Żyjąc z dala od swych pobratymców z kontynentu, wykształciły indywidualne, charakterystyczne dla nich cechy: muskularny, zwarty tułów i szerokie barki, krótkie mocne nogi, krótkie, niezwykle gęste futro, dzięki któremu mogły przetrzymać niezbyt sprzyjające i zróżnicowane warunki pogodowe.
Z biegiem czasu dostrzeżono również cenne walory ich charakteru, jak spokojne, pełne ufności usposobienie, lojalność oraz delikatność i nienarzucanie się ze swoją obecnością.
Początki planowej hodowli kotów brytyjskich możemy datować dopiero na XIX wiek. Paradoksalnie, przyczyniła się do tego obecność ras kotów przybyłych z Orientu (persów i syjamów).

Dumni Brytyjczycy postanowili bowiem określić swoją własną lokalną rasę jako przeciwwagę dla egzotycznych przybyszów z dalekich krajów.
Za twórcę standardu rasy kotów brytyjskich krótkowłosych przyjmuje się Harrisona Weira, angielskiego ilustratora i malarza natury, który – według pewnych źródeł – sam dokonywał selekcji i kojarzenia najlepszych osobników spośród angielskich kotów podwórkowych. Harrison Weir w 1871 roku zorganizował w Kryształowym Pałacu (nieistniejącym już budynku w Londynie) pierwszą na świecie wystawę kotów. Celem Harrisona Weira było zainteresowanie szerokiej publiczności różnymi rasami i odmianami kotów oraz wypracowanie standardów rejestracji ras, a wypromować te idee miały w znacznym stopniu takie właśnie wystawy. Sam Weir był prawdziwym wielbicielem kotów brytyjskich krótkowłosych, a zdobywczynią pierwszej nagrody podczas pierwszej na świecie wystawy kotów była jego kotka tej rasy.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 151 – Maj 2015