Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT BENGALSKI – Z DŻUNGLI NA SALONY

Tekst: Kamila Futrzyńska
BANABIRALA*PL, WWW.BANABIRALA.COM

Zdjęcia: z archiwum hodowli BANABIRALA*PL;
 Historia i pochodzenie
Koty bengalskie to niezwykła rasa. Decydując się na te koty, spełniamy marzenie o dzikim kocie w domu. Bengale łączą bowiem w sobie dwie cechy: dziki wygląd i przyjazny charakter. Rasa stanowi hybrydę kota domowego z Asian Leopard Cat (Prionailurus bengalensis) – gatunkiem dzikiego kota występującym na terenie Azji.
Twórczynią jej jest Jean Sugden Mill. Dzięki starannej selekcji kotów, nie tylko pod względem wyglądu, ale i charakteru, oraz wieloletniej pracy przy krzyżowaniu P. bengalensis z kotami domowymi udało jej się uzyskać idealnego kota bengalskiego – Milwood Penny Ante. Kotka ta, poza cechującym ją pięknym umaszczeniem, pozbawiona była agresji i nieufności swoich dzikich przodków, dzięki czemu stała się protoplastką rasy.
W 1986 roku organizacja TICA nadała kotu bengalskiemu status nowej rasy. Warto zaznaczyć, iż za rasę uznaje się wszystkie pokolenia kota bengalskiego powyżej F5 – oznacza to, że pierwsze pięć pokoleń od krzyżówki kota domowego z P. bengalensis pozostaje hybrydą, a nie rasą. W procesie tworzenia tej rasy wykorzystano między innymi koty takie jak: egipski mau, ocicat, abisyński oraz bombajski.

Wygląd
Koty bengalskie swoim rozmiarem nie odbiegają od pozostałych kotów domowych, jednak ich budowa jest bardzo charakterystyczna. Przeciętna waga kotki to 3–5 kg, natomiast waga kocurów to 5–8 kg. Ciało kota bengalskiego jest wydłużone i silnie umięśnione. Tylne nogi są nieznacznie dłuższe niż przednie, dzięki czemu bengal porusza się w specyficzny sposób przypominający skradanie się. Głowa w stosunku do ciała powinna być mała, z mocnym, wyraźnie zarysowanym podbródkiem. Uszy wysoko osadzone, niezbyt duże i szerokie u nasady. Oczy duże, owalne lub o lekko migdałowym kształcie. Sierść kotów bengalskich nie posiada podszerstka. Jest ona krótka, niezwykle gładka i jedwabista w dotyku. Cechą charakterystyczną dla tej rasy jest tak zwany glitter – włos otoczony mikro pęcherzykami powietrza. Dzięki temu sierść błyszczy, a w słońcu wygląda jak oprószona brokatem. Kolejne charakterystyczne cechy tej rasy to: wzór na głowie układający się w literę M, poprzeczne paski na policzkach i szyi, prążkowany ogon oraz nakrapiany brzuch.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 175 – MAJ 2017