Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Cornish rex

Tekst i zdjęcia Ewa Piątkowska, hodowla Cornish Rex Mon Sasti*PL www.monsasti.pl

 Ten szykowny i łagodny kot uwielbia, gdy okazuje mu się uczucia. Bardzo lubi towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Wszędobylski i ciekawski, Cornish rex jest zawsze chętny do zabawy. Jego niezwykłe, falujące futro w dotyku przypomina gnieciony aksamit.

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Oczywiście na początku byłam zauroczona wyglądem Cornish rexa. Wspaniała, szczupła sylwetka, niezwykle zwinne ruchy, piękne, pofalowane futro, duże, wyraziste oczy w kształcie migdałów i ogromne uszy. Pierwszy
dotyk tego niezwykłego stworzenia był dla mnie prawdziwą niespodzianką. Jego futro było miękkie i delikatne jak aksamit.
Potem okazało się, że mają równie niezwykły charakter. Bardzo inteligentne, obdarzają miłością wszystkich członków rodziny. Żywiołowe, chętne do zabawy i psot. Uwielbiają towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Bez względu na to czy Cornish rex zachwyci nas swoim wyglądem, czy raczej wręcz odwrotnie, jedno jest pewne - nikt nie przejdzie obok niego obojętnie!
Trochę historii
21 lipca 1950 r. na farmie w Kornwalii domowa kotka Serena urodziła pięć maluchów. Nina Ennismore, właścicielka kotki, odkryła, że jedno z kociąt rożni się od reszty rodzeństwa. Ma
pofalowane futerko. Kiedy kocięta podrosły, okazało się, że mały Kallibunker - bo tak nazwano dziwnego kocurka - ma nie tylko inne futerko, ale również smukłą sylwetkę, owalną głowę i duże, szerokie uszy. Nina Ennismore postanowiła zachować ten niezwykły dar natury i w porozumieniu ze znanym hodowcą Brianem Stirlingiem-Webbem i genetykiem Albertem C. Jude, skrzyżowała Kallibukera z jego matką Sereną. Z tego połączenia urodziły się trzy kocięta, ale tylko jedno przeżyło. Był to trójkolorowy kocur Poldhu, który przyczynił się do dalszego rozwoju rasy. Jego córkę o imieniu Lamorne Cove wysłano do Stanów Zjednoczonych. Tam równocześnie powstawała linia amerykańska Cornish rexów.
W latach 60. pojawiło się zagrożenie, że rasa przestanie istnieć, gdyż większość ówczesnych Cornish rexów pochodziła z kryć imbredowych. Dla wzmocnienia puli genowej krzyżowano je z kotem rosyjskim niebieskim, kotem syjamskim, burskim, brytyjskim krótkowłosym i amerykańskim krótkowłosym. Do Polski pierwsze rexy trafiły w 1992 roku.

 Co wyróżnia Cornish rexa
Futro
Jest najbardziej charakterystyczną cechą Cornish rexa.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY - Nr 104 czerwiec 2011