Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BURMY JAK POEZJA

Tekst i zdjęcia: Anna Pędrak, piaskowy kot*pl

Pochodzenie i historia rasy
Burma, kot burmański, burmski, burmańczyk – to określenia, którymi najczęściej nazywają tę rasę hodowcy. W międzynarodowym kodzie EMS, stosowanym przez FIFe (Federation Internationale Féline – pol. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) ujęta jest skrótem BUR.
Koty rasy burmańskiej pochodzą z Birmy. Wcześniejsza nazwa tego kraju w czasach kolonialnych to Burma. Współczesna – Związek Myanmar, ale używana jest także nazwa Birma. Do 1937 r. była ona częścią Indii. Znajduje się na wschodzie Indii, a bezpośrednimi jej sąsiadami są Chiny, Laos, Tajlandia (kiedyś Syjam) oraz Bangladesz.

 Pierwsze relacje o kotach burmskich pochodzą z Tajlandii, ale nie znaczy to, że rasa nie występowała w Burmie. W XVIII wieku miała miejsce inwazja Burmańczyków na Tajlandię. Istnieje więc prawdopodobieństwo, iż kot nazywany burmańskim został przywieziony do Burmy z Tajlandii przez powracających żołnierzy. Jeśli tak rzeczywiście było, koty burmańskie mogą być pochodzenia syjamskiego.

W literaturze burmy pojawiają się już w księgach poezji o kotach, z okresu Ayudhya (1350 1767). Księgi znajdują się dziś w zbiorach Muzeum Departamentu Sztuki Uniwersytetu Bangkoku. Można tam znaleźć opis i szkice małego brązowego kota o miedzianozłotych oczach. Burmy hodowane były
przez mnichów jako koty świątynne. Zwane były nawet „świątynną strażą” ze względu na swoje szczególne brwi (prawie nieowłosione plamki nad oczami), które sprawiały wrażenie, jakby kot ten miał zawsze otwarte oczy. Wierzono, że dusza osoby, która zmarła, przed przejściem na najwyższy poziom doskonałości w następnym życiu żyła jeszcze jakiś czas w ciele świętego kota. Kot taki po śmierci miał wstawiać się u Buddy za swoim opiekunem.

Mówi się, że kot burmański należy do kociej arystokracji, stąd elementem wyróżniającym tę rasę jest własny herb przedstawiający popiersie kota, a wokół symbole związane z historią, m.in.: paw z rozpostartym ogonem – symbol narodowy Birmy, słonie, lwy, wizerunek Buddy oraz napis na dole: „Kot Burmski – Inteligencja – Godność – Uczciwość”.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 186 – KWIECIEŃ 2018