Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

BURMILLA


Tekst:
Aleksandra Mahony
, HODOWLA AVARI*PL
Zdjęcia:
Jerzy Kulesza 

Miłośników kotów burmilla zachwyca swoimi dużymi, rozumnymi oczami. Uwagę przyciągają też niemałe uszy oraz nosek w kształcie różowego serduszka obwiedziony ciemniejszą obwódką. Po prostu magiczny kot wprost z bajki o Królewnie Śnieżce. Miękkie futerko, ciche mruczenie… Już nie wydostaniemy się spod jego uroku.

 Historia rasy
Burmilla, nazywa na również kotem azjatyckim cieniowanym, to rasa w Polsce prawie nieznana. Swoje powstanie zawdzięcza dwóm kotom z Wielkiej Brytanii, gdzie w 1981 roku pewna kotka burmska, o wdzięcznym imieniu Piputah Pweedledee, oczekiwała w zamkniętym pokoju na narzeczonego, który miał przybyć nazajutrz. W sąsiednim pokoju mieszkał sobie natomiast młody pers szynszylowy, zwany Sanquist. Jednak ktoś w nocy nieopatrznie nie domknął drzwi… Całą winę zrzucono potem oczywiście na sprzątaczkę. I tak po ok. 60 dniach na świecie pojawił się miot kociąt tak pięknych, że właściciele hodowli postanowili ogłosić powstanie nowej rasy.
Wszystkie kocięta miały krótkie, gęste futro. Wyglądały niezwykle okazale i efektownie. Wzbudziły tak wielkie zainteresowanie, że hodowcy zaczęli wprowadzać od razu podobne krzyżówki.
W1983 r. organizacja Cat Assotiation of Britain zaakceptowała program hodowli i standard punktacji dla rasy znanej już pod nazwą „burmilla”. Sklasyfikowano burmillę jako krótkowłosego srebrnego kota, u którego czysto srebrne podfutrze kontrastuje z cieniowanymi włosami wierzchnimi. Organizacja FIFe nadała burmilli międzynarodowy status rasy w 1994 r.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 149 – Marzec 2015