AUSTRALIAN MIST - KOT Z KRAJU KANGURÓW

Tekst : Ania Dąbrowska
Zdjęcia:
Helmi Flick

Australian mist to wyjątkowa rasa kotów. Wyjątkowa, ponieważ jedyna, jaką wyhodowano dotąd w Australii. Australijczycy skrócili jej nazwę do „oz mist”. „Oz”, to potoczna, powszechnie używana przez mieszkańców nazwa tego kraju. „Mist” z angielskiego oznacza „mgłę”, z którą kojarzy się umaszczenie tego mruczącego Australijczyka.

Pochodzenie rasy
 W faunie Australii, kraju, o którym śmiało można powiedzieć, że znajduje się na końcu świata, dominują gatunki endemiczne, takie jak kangury, koale, wombaty czy dziobaki. Koty nie są dla Australii natywne. Pierwsze przybyły tam pod koniec XVIII wieku wraz z europejskimi kolonizatorami.

Dziś trudno utworzyć w tym kraju nową rasę kota, bo Australia ma bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące wwożenia zwierząt na swoje terytorium.
Jeśli zwierzę w ogóle wjedzie na kontynent, to na początek czeka je długa kwarantanna.

Rasę australian mist wyhodowała w 1976 roku dr Truda Straede z Sydney, ale dopiero kilka lat później została zarejestrowana w Royal Agricultural Society Cat Control w stanie Nowa Południowa Walia.
Bezpośrednimi przodkami mista były koty wcześniej hodowane przez dr Trudę Straede.
Mist ma w sobie cechy kota burmskiego (50%), po którym odziedziczył charakter oraz budowę ciała, kota abisyńskiego (25%) – po tych kotach zostało plamiste futerko. Znikomy procent odziedziczonych przez mista cech pochodzi od kota pręgowanego.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 128 – Czerwiec 2013

01.03.2016 KOT TAJSKI – SYJAM PO METAMORFOZIE
Tekst: Aleksandra Wołoszczak  […]
29.01.2016 NEBELUNG – KOT Z MGŁY UTKANY
    Tekst: Monika Ghayour […]
06.12.2015 NEVA MASQUERADE – KOT W MASCE
29.09.2015 KARAKAL W STEPIE SZEROKIM
 Tekst: Ewa Zgrabczyńska […]
02.07.2015 KOT EGZOTYCZNY
  Tekst: Kamil Boguszewski […]
30.05.2015 KOT PERSKI
 Rozmowa z Dorotą Maciochą […]

Wydawnictwo Elawet Sp. z o.o.
Projekt i Wykonanie: MediaConsulting.pl