Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

WETERYNARZ BEZ GRANIC - Tekst Ania Dąbrowska

Lekarz weterynarii Grzegorz Pełka od półtora roku pracuje w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Jest autorem bloga, na którym wiele miejsca prócz innych zwierząt zajmują także koci pacjenci:
http://worldwidevet.blogspot.com. Warto tam zajrzeć, bo nasz rozmówca, gdy nie pracuje, zwiedza świat i fotografuje.
Z
Grzegorzem Pełką rozmawia Ania Dąbrowska.


Ania Dąbrowska: Powiedz nam, gdzie teraz jesteś?
Dr Grzegorz Pełka: Po miesięcznym „urlopie” w Indonezji wróciłem do malezyjskiego stanu Sabah na samej górze Borneo.

 Co cię skłoniło do wyjazdu do Azji?
Odpowiedź będzie chyba standardowa. Zawsze marzyłem o podróżach. Od małego śniłem o dalekich krajach, godzinami siedziałem przed telewizorem, oglądając Animal Planet czy National Geographic – „Świat jest jak wielka księga – kto nie podróżuje, ten czyta jakby tylko jedną stronę”.
A dlaczego Azja? Trochę z przypadku. Rok przed wyjazdem poznałem dziewczynę z Malezji, studentkę weterynarii, która później bardzo mi pomogła. Natknąłem się również na rozpaczliwą prośbę o pomoc małej organizacji z Tajlandii – jak się skończyła moja z nimi „przygoda”, możecie przeczytać na blogu.
Azję traktuję poniekąd jako początek mojej podróży. Jako jej start. Chciałbym zwiedzić cały świat, więc czemu by nie zacząć od Azji?!

Jakie widzisz różnice w pracy weterynarza w Polsce i w Azji?
To dwa zupełnie różne światy. Dwie inne planety. Polska to Europa, zachodnia cywilizacja. Struktura społeczna, jak i podejście do życia takie, w jakich się wychowałem i które traktuję jako coś naturalnego. Po przyjeździe do Azji prędzej czy później następuje zjawisko „szoku kulturowego”.
Nagle okazuje się, że głęboko zakorzenione w twojej podświadomości wzorce nie mają żadnej racji bytu w rzeczywistości cię otaczającej. To samo tyczy się pracy lekarza weterynarii, podejścia
do zwierząt i ich dobrostanu.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 137 – Marzec 2014