Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ŚWIĄTYNNA KOTKA - Tekst Anna Maria Dąbrowska

Tekst i zdjęcia:  Anna Maria Dąbrowska 

Koty są wszędzie, jednak w zależności od miejsca różnie się je traktuje i różny bywa ich los. Nie w każdym kraju populacja tych zwierząt regulowana jest poprzez sterylizację, nie wszędzie są one leczone oraz zaszczepiane. Jednak w każdym miejscu świata są tak samo skore do zabawy. Mimo różnic geograficznych kot zawsze pozostaje przecież kotem.

Podróżując po Kambodży widziałam wiele kotów różnej maści. Z ludźmi związane są dość powierzchownie – żyją blisko, ale nie stają się ich towarzyszami czy przyjaciółmi. Ot, kręcą się po domostwie, a co złapią, to ich.

Może dlatego kambodżańskie koty są chude, a w niektórych przypadkach śmiało można stwierdzić, że są po prostu niedożywione.

Z dumiona byłam widokiem kotów z krótkimi ogonami. Nie wyglądały jednak na przedstawicieli specjalnej rasy. W Kambodży oprócz kotów jest mnóstwo psów – półdzikich, bardzo zaniedbanych i chorych. Nie są agresywne w stosunku do ludzi, ale kotom pewnie nie popuszczą. Może te krótkie kocie ogonki to wynik takich potyczek? Nie spotkałam natomiast kociąt, chyba tylko raz. A skoro żyją tam dorosłe osobniki, to gdzieś powinny być też kocięta. Małe kotki znikają prawdopodobnie dość szybko – może w psich paszczach, niestety...?


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 122 – Grudzień 2012/Styczeń 2013