Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SCHRONISKO NA WODZIE - Tekst Anna Maria Dąbrowska

Tekst i zdjęcia: Anna Maria Dąbrowska

Płynąc łódką po kanale Singiel, najważniejszym kanale Amsterdamu, zauważyłam dom na wodzie. Różnił się od innych i dlatego od razu mnie zainteresował. Od strony wody miał swojego rodzaju wybieg, a więc nie był takim zwykłym drewnianym wodnym domem. Jego lokatorami bowiem nie są ludzie, a koty. Tutaj znajdują schronienie i stąd idą dalej w świat, domek zaś to De Poezenboot, czyli kocia łódź.

 Trochę historii
Początki wodnego schroniska, jedynej tego typu placówki w Holandii, sięgają 1966 roku, kiedy Henriette van Weelde przygarnęła do siebie kocią rodzinkę. Niedługo po tym fakcie przyjęła pod swój dach kolejne koty. Ludzie szybko dowiedzieli się o tym, co robi Henriette, i zaczęli przynosić jej zwierzęta - niechciane, znalezione, chore. Dom Henriette przy kanale Herengracht wkrótce zapełnił się kotami i właścicielka musiała szybko zdecydować, co robić dalej z futrzastymi przyjaciółmi. Otworzyła więc schronisko na łodzi, do którego każdy mógł przynieść kota.

W 1968 roku jej podopieczni zamieszkali na pięknej holenderskiej łodzi, trzy lata później przenieśli się na kolejną łodź. W 1979 roku z powodów technicznych barka nie nadawała się już na schronisko. W związku z tym koty zostały przeniesione pod obecny adres, do obszernego i dobrze wyposażonego domu na wodzie. W 1987 roku schronisko otrzymało status organizacji charytatywnej. Henriette zajmowała się kotami przez całe swoje dorosłe życie. Zmarła w 2005 roku w wieku dziewięćdziesięciu lat, ale do końca odwiedzała swoich podopiecznych.

Zabierz kotka do domu!
Przyjść może każdy, dlatego do schroniska zaglądają zarówno miłośnicy kotów, jak i turyści, którzy znaleź
li informację o tym miejscu w przewodniku. Odwiedzających wita mały domek, w którym można zostawić kotka. Jest to swojego rodzaju „okienko życia", które w Polsce dopiero się popularyzuje. W schronisku każdy kotek przyjmowany jest z entuzjazmem i miłością i dla każdego wystarczy miejsca.

Schronisko to trzy pomieszczenia - recepcja, gdzie można o wszystko wypytać, przestronny „duży pokój", w którym mieszkają koty, oraz pomieszczenie gospodarcze, które nie jest udostępniane zwiedzającym. Na ścianach znajdują się rysunki i obrazki - oczywiście z kotami w roli głównej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

De Poezenboot Amsterdam
Singiel 38G - 1015 AB Amsterdam, Holandi
www.poezenboot.nl
Godziny odwiedzin: codziennie między 13.00 - 15.00
(z wyjątkiem środy i niedzieli).


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 119 - Wrzesień 2012