Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

OŁTARZ BRACI MNIEJSZYCH - Tekst Ania Dąbrowska

Tekst i zdjęcie: Ania Dąbrowska

Jednym z najważniejszych zabytków Santiago de Chile jest kościół pod wezwaniem świętego Franciszka. Wzniósł go w XVI wieku założyciel miasta – Pedro de Valdivia.

(...)


 Za grubymi, ciężkimi, drewnianymi drzwiami kryje się bardzo przyjazne wnętrze. Naturalne dzienne światło wpada do wewnątrz przez wysokie okna i smugami opada na filary oraz posadzkę. Kościół wzniesiono w technologii, jak byśmy to dziś określili, mieszanej – kamień, cegła (pomalowane na biało) i drewniany strop to połączenie, jakiego jeszcze nigdzie nie widziałam. Ale może dzięki temu jest to budowla nawiązująca do natury? Jednak nie to mnie tu przyciągnęło, ale informacja o niezwykłym ołtarzu, który podobno znajduje się w tym kościele. To ołtarz świętego Franciszka z Asyżu. Z daleka niczym się nie wyróżnia, skromnie tkwi wtopiony w ścianę. Jedynie odziana w brązową szatę figura świętego daje się rozpoznać z większej odległości.

Podchodzę bliżej, a tam... u stóp świętego Franciszka ustawiono zdjęcia radosnych kotów, psów, a także mniejszych zwierzątek, jak świnki morskie czy chomiki – w ramkach i bez ramek, przyklejone na tekturce, położone luzem. Ale to nie wszystko!


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY
Nr 127 – Maj 2013