Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT NAJLEPIEJ POINFORMOWANY – Tekst: Bartosz Baranowski – cały tekst

KOCIE SPRAWY NR 169 – LISTOPAD 2016

Tekst i zdjęcia: Bartosz Baranowski,
agrafkaisznurek.blogspot.com

 Kuching to stolica regionu Sarawak w północnej części wyspy Borneo. Ze względu na zbieżność nazw – w języku malajskim słowo kucing oznacza kota – utarło się określać to miejsce mianem „Miasta Kotów”. Co prawda, badania etymologiczne nie wskazują jednoznacznie na słuszność skojarzenia z Miastem Kotów, jednak, wjeżdżając do Kuchingu, nie można oprzeć się wrażeniu, że oto jesteśmy w prawdziwie kociej stolicy.

O kocim charakterze miasta przypomina nie tylko ufundowane w 1993 roku „Muzeum Kotów” (The Kuching Cat Museum), które znajduje się na parterze gmachu północnego Urzędu Miasta (zdj. nr 2 i 3).
Zdecydowanie mocniej podkreślają to wąsy i ogony kocich figur oraz rzeźb witających nas na skwerach, w parkach i przy wjeździe na ronda.
W niektórych częściach Kuchingu nawet tereny zielone zagospodarowano w oryginalny sposób, nadając
drzewom i krzewom kształt kocich pyszczków. Dzięki owym zabiegom nie mamy wątpliwości, w czyim mieście jesteśmy i kto sprawuje tutaj rzeczywistą władzę (zdj. nr 4, 5, 6).

         
Spośród wszystkich tutejszych pomników kotów i kotek jeden jest prawdziwym papierkiem lakmusowym wydarzeń w Kuchingu. Mowa o kocie ze skrzyżowania ulic Jalan Tuanku Abdul Rahman i Jalan Pandungan (zdj. nr 7).
Jeśli interesuje nas to, co aktualnie dzieje się lub wkrótce zadzieje w mieście, wystarczy podjechać tutaj i spojrzeć na kota. Jeśli jest „goły” i bez żadnych dodatków, nie mamy szczęścia, bo w Kuching aktualnie nie odbywają się festiwale ani święta. Jeśli natomiast kot został przebrany, to wiadomo, że zbliża się jakieś wydarzenie kulturalne, zostanie zorganizowany ciekawy event.

                    
W październiku 2015 roku w związ ku z wszechobecnym i dokuczliwym smogiem, który utworzył się w wyniku olbrzymich pożarów na indonezyjskiej Sumatrze i Kalimantanie, kot został zaopatrzony w specjalną maseczkę ochronną…
Kot stoi ponad podziałami, jak można by pompatycznie w tym miejscu ogłosić. Mruczy na religię i łączy mieszkańców. Z tego też względu z pieczołowitością dekoruje się go i przebiera przy okazji wydarzeń czy świąt istotnych w tradycji malajskiej, chińskiej i hinduskiej. Większe wydarzenia sportowe również znajdą swoje odzwierciedlenie w odpowiednim wyglądzie kota.

A zatem, jeśli jesteś w Kuching i pragniesz być na bieżąco z wydarzeniami w mieście, porzuć surfowanie po Internecie i odstaw na chwilę przewodnik. Najlepiej udaj się prosto na spotkanie z kotem. Ten jest najlepiej poinformowany! (zdj. nr 8)