Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ŚW. GERTRUDA Z NIJVEL – Tekst: Magdalena Bielicka

KOCIE SPRAWY NR 181 – LISTOPAD 2017

Tekst: Magdalena Bielicka
Zdjęcie: Joanna Müller

Nie tylko my
Czytamy – Bóg tak umiłował świat...
a więc nie tylko ludzi
ale i pliszkę
odymioną pszczołę
jeża eleganta wprost spod igły
nawet muła ni to ni owo
bo ani to koń ani osioł
(żal że go człowiek stwarzał
żyje jak kawaler co się nie rozmnaża)
gruszę co kwitnie zaraz przed jabłonią
liście konwalii prawie bez ogonka
cielę co za matką się wlecze
a my tak czulimy się do Boga
jakby On miał nas tylko kochać w świecie.
Ksiądz Jan Twardowski

 Patronem zwierząt jest św. Franciszek z Asyżu, ale wyłączną świętą kotów jest oczywiście św. Gertruda.
Urodzona około 626 roku w miejscowości Nijvel (Nivelles), na terenie dzisiejszej Belgii, była córką księcia Pepina z Landen i św. Idubergi. Miała poślubić syna króla Dagoberta z Austrazji, jednak dla swojej wiary wyrzekła się życia w małżeństwie.
Jako młoda dziewczyna zamieszkała w klasztorze (założonym przez św. Idubergę po śmierci męża), by oddać się modlitwom, pokucie i umartwianiu. Z czasem została jego ksienią, czyli przełożoną klasztoru. Klasztor w krótkim czasie zasłynął jako ośrodek promieniujący wiedzą i kulturą. Getruda zmarła w chrystusowym wieku, 33 lat.
Św. Gertruda stała się patronką miast Landen i Nivelles oraz pielgrzymów, ubogich, podróżujących, ogrodników, szpitali, a także opiekunką kotów. Wzywana była nawet do obrony przed plagą szczurów i myszy polnych. Legenda głosi, że była kuszona przez samego szatana, który przybrał postać myszy.
W opędzeniu się od niego pomógł świętej nie tylko Chrystus, ale także kot, który bez skrupułów rozprawił się z myszą, ratując przyszłą świętą przed grzechem. Mówi się także, że woda z klasztornej studni i chleb wypiekany w tamtejszym piecu tak jak i koty strzegą przed gryzoniami.
W ikonografii święta przedstawiana jest w uroczystych szatach z koroną książęcą na głowie albo w stroju benedyktyńskiej ksieni, z pastorałem.
Możemy ją też zobaczyć z miniaturką kościoła lub szpitala w tle, z otwartą księgą, z książką, na której przycupnęła mysz, i oczywiście z kotem na ręku lub u jej stóp. Kościół wspomina św. Gertrudę 17 marca, w dzień jej śmierci.
Redakcja KOCICH SPRAW została obdarowana wspaniałą rzeźbą św. Gertrudy, wykonaną przez artystę ludowego z Kaszub, Stanisława Śliwińskiego. Sprezentował ją nam Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.