Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT NA WSI – OD PRZEDMIOTU DO PODMIOTU – Tekst: Justyna Poluta

Tekst: Justyna Poluta
Zdjęcie: Iwona Błoszyk

Zwierzę biedne, pracujące
Kot na wsi najczęściej nadal pełni swoją tradycyjną rolę i ma przydzielone zadanie do wykonania.
Należy do niego łapanie i odstraszanie myszy oraz innych gryzoni, ochrona zbiorów ziarna przed szkodnikami. Większość osób postrzega go i traktuje zdecydowanie inaczej niż w mieście. Powszechne jest przedmiotowe podejście do kota, widzi się go jako zwierzę użyteczne, przeznaczone do służenia. Nie ma nic złego w tym, że kot ma obowiązki. Należy jednak pamiętać, że kot to też obowiązek, że to czująca, wrażliwa istota.

 Jaki obraz wyłania się po wypowiedzeniu słów „wiejski kot"?
Brudny, biedny sierściuch pozbawiony opieki weterynaryjnej, niezaszczepiony, zarobaczony, zapchlony i chory. Średni wiek życia wiejskiego kota to tylko dwa lata. Rekordziści dożywają 5-6 lat. Giną pod kołami samochodów i maszyn rolniczych, rozszarpane przez psy czy świadomie unicestwiane.

Zmiana podejścia
Starsze pokolenie, które traktowało koty jak narzędzia gospodarskie, powoli traci jakąkolwiek władzę decyzyjną w gospodarstwach i wiejskich domach. Telewizja utrwala wizerunek rolnika nowoczesnego i świadomego potrzeb swoich zwierząt. Faktem jest, że bardzo ważna jest tu zmiana mentalności ogółu.
Dzięki pozytywnym przykładom, które mieszkańcy wsi mogą zobaczyć u swoich sąsiadów, jest szansa na zmianę.
Zadbany kot sprawniej łapie myszy, ponieważ jest zdrowszy i bardziej zadowolony z kociego życia.

Edukacja przede wszystkim
KOCIM SPRAWOM marzy się, by w każdej wsi ksiądz przy okazji kazania wspomniał o prawach wszystkich zwierząt, o tym, że nie są one pozbawione uczuć i tak samo jak my odczuwają strach i ból. Do kościoła przychodzą ludzie wrażliwi na cierpienie drugiego. Ważne, by każda z tych osób uwrażliwiała się także na los zwierząt.

...

„Ukarałeś" kota, sąd może ukarać Ciebie

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 158-159 - Grudzień 2015/Styczeń 2016