Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

HISTORIA KOTÓW – UDOMOWIENIE CZ. 1 – Tekst: Ewa Cygan


Tekst: Ewa Cygan

Każda historia ma swój początek. Z tą kocią nie mogłoby być inaczej! Zanim jednak koty wkradły się w łaski ludzi, zdobyły ich serca, stając się towarzyszami codziennego życia, musiało zostać spełnione kilka podstawowych warunków.
 Na samym początku warto przypomnieć, że wszystkie drapieżniki z rodziny kotowatych (
Felidae) wywodzą się od Pseudaelurusa, który był średniej wielkości zwierzęciem występującym na stepach obszaru Azji Środkowej około 11 milionów lat temu.

Naukowcy przypuszczają, że około 3 milionów lat temu z drapieżników tych wyewoluowały znane nam współcześnie gatunki kotów, między innymi żbik (dzika forma kota domowego).

Żbik żbikowi nierówny
Od żbika tak naprawdę zaczął się cały proces udomowienia. Należy jednak zaznaczyć, że „żbik żbikowi nierówny”. Oznacza to tyle, że istnieje wiele różnic pomiędzy tymi kotami żyjącymi w klimacie ciepłym i tropikalnym, a tymi, które żyją tam, gdzie klimat określa się jako chłodny, zimny, północny.
Różnice te były dla badaczy na tyle istotne, że skrajne formy tych drapieżników zostały określone mianem podgatunków (Felis silvestris silvestris na północy, Felis silvestris libyca na południu). Widoczne różnice dotyczą nie tylko samej sierści, która może być gęsta i gruba (u żbików żyjących na północy) lub krótka i mniej zbita (żbiki występujące na południu). Już sama budowa ciała odróżnia te koty od siebie. Podgatunek żyjący w klimacie zimnym charakteryzuje się masywniejszą budową ciała, krótką i silną budową czaszki, krótkimi uszami, nogami oraz ogonem. Żbiki z południa (nazywane też dzikimi kotami afrykańskimi, płowymi kotami libijskimi
lub egipskimi) mają smukłą budowę ciała, smukłe i wysokie nogi, wydłużoną i smuklejszą czaszkę, znacznie dłuższe uszy i ogon w porównaniu ze żbikiem z obszarów północnych.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 163 – MAJ 2016