Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CZY CZŁOWIEK POCHODZI OD KOTA? – Tekst: Alicja Zofia Partyka

Dziś większość osób nie rozumie praw natury. Wielkie miasta oddalają człowieka od świata zwierzęcego. Mamy przy sobie tylko naszych domowych ulubieńców. Ale czy zastanawiamy się, co tak naprawdę nas z nimi łączy? Puśćmy więc wodze wyobraźni i otworzmy się na nową hipotezę.

Tekst:
Alicja Zofia Partyka

Naczelne, ale i drapieżne
Ewolucja, wspólne pochodzenie – to słowa kojarzone od razu z małpami, a przede wszystkim z szympansami. Antropologowie twierdzą bowiem, że człowiek wywodzi się od naczelnych.
Moim zdaniem nie jest to jednak cała prawda. Uważam, że nie tylko naczelne, ale również i drapieżne odegrały rolę w naszej ewolucji. Gdyby człowiek miał wspólnego przodka jedynie z naczelnymi, nie przezwyciężyłby zapewne trudności związanych z przetrwaniem na sawannie i przeobrażaniem własnego siedliska. Homo sapiens sa piens (człowiek rozumny właściwy – przyp. red.) musi mieć więc dwóch antenatów (przodków – przyp. red.) – naczelne z rozwiniętym mózgiem i drapieżne wyposażone w refleks, zwinność oraz bezwzględność w działaniu. Cechy te ożywiły inteligencję naszych praprzodków – hominidów.

Potomkowie drapieżnika, który był ich antenatem, to zręczne, szybkie jak torpedy, sprytne i nienasycone zwierzęta. Kotowate, bo o nich mówię, wyróż niają się cechami, bez których nasi praprzodkowie pozostaliby małpami, zwierzętami inteligentniejszymi od innych, ale nikim więcej.
Hybrydyzacja między pramałpą i drapieżnikiem, protoplastą wszystkich kotowatych, przyczyniła się do powstania najpierw hominidów, a potem homosapiens. W człowieku można dopatrzyć się wielu cech drapieżnika. I to właśnie kotowatego.

Pseudaelurus i pramałpa
Antenatem ludzi i kotowatych jest prawdopodobnie pseudaelurus – drapieżny ssak żyjący około 20 do 10 milionów lat temu i zasiedlający prawie całą kulę ziemską.  
 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 146-147 – Grudzień 2014/Styczeń 2015