Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

CUD NARODZIN - Tekst Elżbieta Mach

Tekst i zdjęcie: Elżbieta Mach
HODOWLA KOTOW RASY TURECKI VAN – FENIX EYE*PL, WWW.FENIXEYE.PL

Jest pierwsza w nocy. Hektolitry kawy i tona czekolady ratują mnie przed zaśnięciem. Kiki według wszelkich ciążowych kalendarzyków powinna urodzić trzy dni temu. Jeśli USG nie kłamie, będzie mieć trojaczki. Weterynarz dyżuruje on-line, klinika powiadomiona o prawdopodobieństwie cesarki; ale czekam jeszcze do rana.
Kiki od kilku dni nie odstępuje mnie na krok.
Strasznie się złości, gdy chcę wyjść z pokoju.
Przygotowała już gniazdo. Zawlokła do niego wszystkie miękkie szmatki, włącznie z moimi skarpetkami, ale najwyraźniej nie ma zamiaru tam siedzieć. Łasi się wokół moich kostek i próbuje wskoczyć na kolana – ciężarówka jedna.

 Akcja porodowa już się rozpoczęła. Kiki co kilkanaście minut miauczy gwałtownie i widać spinające się mięśnie. To już jej drugie podejście do skurczów. Pierwsza fala była wczoraj rano i trwała jakieś dwie i pół godziny, po czym wszystko ucichło. Kiki zjadła, zdrzemnęła się, nawet bawiła się z Tosią. Teraz jest środek nocy i mamy „drugie wejście smoka”. Oby było ostatnie. Minęła kolejna godzina. Kiki ukryła się w ciemnej dziurze pod schodami. Siedzę obok niej zwinięta w nieludzkim skręcie ciała i czekam na rozwój wydarzeń. Dwa długie skurcze, cichy jęk kotki i…
JEST. Ale maluch się nie rusza.
Na drugim końcu pępowiny dynda łożysko. Mama wylizuje kotkowi pyszczek i całe ciało. Małe zaczyna piszczeć. ŻYJE! Hurra, jest pierwsze maleństwo. Kiki przegryza pępowinę i pożera łożysko z chrzęstem. W mądrych książkach piszą, że to dobrze, bo zawarte w nim hormony wspomagają akcję porodową.

Przyglądam się pierworodnemu – zaczął ssać.
Brzydki jak sto diabłów. Połowa łba czarna, ogon czarny, a zamiast pięknego, śnieżno białego futra, reszta ciała jest mokra i szara.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 137 – Marzec 2014