Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

ZABAWKARSTWO – Alicja Szubert-Olszewska

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska
Zdjęcia: Zygmunt Walkowski

W Muzeum Narodowym w Warszawie w końcu 2017 r. otwarto pierwszą Galerię Wzornictwa Polskiego.
Ekspozycja rozpoczynająca działalność tej Galerii wiąże się z obchodami stulecia niepodległości Polski i obejmuje twórczość w dziedzinie wzornictwa na przestrzeni stu lat – od 1918 r. do 2018 r.

 Na pierwszej wystawie w zasadzie nie tyle pokazano, ile zasygnalizowano wielki dorobek naszych artystów związanych z tym ważnym działem sztuki użytkowej. Ze względu na bardzo skromną powierzchnię wystawienniczą (zaledwie 300 m²) organizatorzy mogli udostępnić publiczności tylko drobną część bogatych zbiorów Muzeum Narodowego. Spośród 25 000 obiektów, jakie są w jego dyspozycji, wybrano przedmioty reprezentujące historię i teraźniejszość nowoczesnego polskiego wzornictwa. Wyakcentowano też twórczość najważniejszych w tym gatunku plastyki artystów, począwszy od twórcy stylu zakopiańskiego, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Karola Tichego, Józefa Czajkowskiego, Jana Kurzątkowskiego, Władysława Strzemińskiego, Teresy Kruszewskiej, Antoniego Kenara, Zbigniewa Horbowego, Jadwigi i Zbigniewa Zaremskich, a skończywszy na młodym pokoleniu – Bartoszu Musze i Oskarze Zięcie.

Na pokazie polskiego designu wiele uwagi poświęcono twórczości kierowanej do dzieci. Sympatyczną niespodzianką okazały się klocki zaprojektowane jeszcze przed wojną przez Zofię Stryjeńską, a zrealizowane i wyprodukowane dopiero obecnie z okazji wystawy. Można je kupić w muzealnym sklepiku. W projektowaniu dla dzieci trudno pominąć wątek animalistyczny – artyści znając dziecięce preferencje i fascynacje, uwzględniali je, projektując meble. Pełne wdzięku i urody, a jednocześnie funkcjonalne meblarstwo Władysława Wincze reprezentowane jest na wystawie przez drewniane zydelki dla dzieci – „Biedronkę”, „Pasikonika”, „Sarenkę” – dowcipnie imitujące te stworzenia. Projekt zydelków-zabawek powstał w 1954 r.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 186 – KWIECIEŃ 2018