Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

SENNE KOTY

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska

Sen, jako periodyczna przerwa w czuwaniu, stan obniżenia świadomych procesów psychicznych, u różnych zwierząt przebiega niejednakowo. U organizmów z wysoko rozwiniętym ośrodkowym układem nerwowym, u ssaków, ptaków przebiega on w rytmie dobowym, u gryzoni w częstszym niż dobowy. U niedźwiedzi, borsuków i nietoperzy bywa wydłużony do kilku zimowych miesięcy, bez przerw na dzień i noc, ponieważ wtedy zwierzęta te długotrwale śpią, a jedynym widocznym przejawem ich życia jest oddychanie.
 Dzikie koty zachowują rytm dobowy, ale „odwrócony”, ponieważ żerują w nocy – tak jest w przypadku lwa, tygrysa, pantery, jaguara, rysia, żbika. Z małym, udomowionym felis domestica jest nieco inaczej. Odkąd zdecydował się dzielić swój los z człowiekiem, kot domowy musi swój rytm czuwania dostosować do zwyczajów ludzkich, w dzień jest przecież karmiony, pielęgnowany i zabawiany. Za wszystkie te dobrodziejstwa, jakie zapewnia mu człowiek, brak troski o jedzenie, ciepło i bezpieczny byt, zwierzę musi zapłacić koniecznością przystosowania się do ludzkiego, dziennego rytmu dobowego. Niemniej natura dawnego, nocnego myśliwego upomina się o swoje prawa i kot ucina sobie w ciągu dnia wielokrotne dłuższe lub krótsze drzemki.
Widzimy go i podziwiamy, kiedy śpi czy drzemie o różnych porach dnia i w różnych okolicznościach. Obserwując takie obrazki, często zazdrościmy sympatycznemu futrzakowi tego, z jaką łatwością pogrąża się on we śnie, jak doskonale potrafi wykorzystać każdą możliwość, żeby się przespać, „zresetować” i zrelaksować.
Widok śpiącego kota wyjątkowo odpowiada malarzom i to nie tylko jako źródło inspiracji, ale i ze względów praktycznych. Kot zatopiony w marzeniach sennych jest doskonałym modelem, pozuje długo i w zasadzie bez ruchu, nie mówiąc już o tym, że zawsze ułoży się we wdzięcznej pozie, zaprezentuje swoją zewnętrzność z najlepszej strony.
Motyw kota we śnie wykorzystywali najwięksi mistrzowie.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 181 – LISTOPAD 2017


1. Sztuka japońska, Śpiący kot, ok. 1850 r.