Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

RZEŹBA W ZOO – Puget, Batkiewicz, Badyna

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska

Zdjęcia: Mikołaj Olszewski

Walory psychologiczne i estetyczne dawnych miast z ery przedcorbusierowskiej (corbusierowski model urbanistyki miasto wieżowców wśród zieleni – dop. red.) przeważały nad ich wadami wynikającymi z ograniczeń technicznych.
Cudowne place Sieny, Arezzo, Krakowa, Gdańska, Zamościa, ogrody Rzymu, Wersalu, Warszawy, Peterhofu, Oliwy tworzą szczególną przestrzeń społeczną. Architektura, parki i ogrody bogate w detale rzeźbiarskie, malarskie, metaloplastyczne, ceramiczne kreują ikonosferę pełną znaczeń nie tylko estetycznych, ale i historycznych, psychologicznych, ludycznych wreszcie.


(...)

 Michał Batkiewicz należy do artystów, którzy tak właśnie dwutorowo uprawiają swoją sztukę. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem oraz ASP w Krakowie jest autorem wielu monumentalnych realizacji (drewniany kościół wraz z całym wyposażeniem w Lawton, w USA, liczne rzeźby pomnikowe i plenerowe w Hamburgu, Turynie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, w Rabce oraz w rodzinnym Nowym Targu). W 2003 r. za swoją twórczość w dziedzinie sztuki sakralnej otrzymał Złoty Medal przyznany przez Prymasa Józefa Glempa.
Obok sztuki sakralnej Michał
Batkiewicz tworzy rzeźby animalistyczne, pogodne, pełne humoru.

(...)

Prace Michała Batkiewicza nie są jedynymi rzeźbami, jakie znalazły się na terenie krakowskiego ZOO. Możemy tam oglądać również trzykrotne powiększenie dzieła Ludwika Pugeta pt. „Lwica”, wykonane przez rzeźbiarza Karola Badynę, a ufundowane przez Stanisława Bisztygę – przyjaciela ZOO. „Lwica” Pugeta spoczywa z godnością na głazie i lustruje dumnym spojrzeniem otoczenie. Ludwik Puget, rzeźbiarz-animalista, historyk i teoretyk sztuki tworzył niewielkie modelowane w glinie i wosku dzieła. Był członkiem stowarzyszeń: „Sztuka”, „Polska Sztuka Stosowana”, „Rzeźba”. Urodzony w 1877 r. w Krakowie, zginął rozstrzelany w Oświęcimiu w 1942 r.
Oprócz „Lwicy”, której oryginał znajduje się w krakowskim Muzeum Narodowym, spośród dzieł dłuta Pugeta należy także wymienić wizerunek innego kota, „Panterę” (brąz), obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 161 – MARZEC 2016


Ludwik Puget
– artysta rzeźbia
rz, malarz, historyk sztuki,
ur. 1877 w Krakowie, zm. rozstrzelany w 1942 w Oświęcimiu (Auschwitz)

Michał Batkiewicz – artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego,
ur. 1957 r. w Nowym Targu