Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

LWY ALHAMBRY

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska

Zdjęcia: Zygmunt Walkowski (artysta, autor prac o kotach ze Starego Miasta, o którym pisaliśmy w kwietniowym (138) numerze KOCICH SPRAW w 2014 r.)

Sztuka na Półwyspie Iberyjskim ma niezwykle stary rodowód. Jej historię uczeni oceniają na co najmniej 20 tysięcy lat. Malarska prehistoria zaczyna się w kantabryjskiej Altamirze, wyłania się z otchłani dziejów i zadziwia talentem twórców fresków naskalnych, pierwszych animalistów zdolnych uchwycić nie tylko wygląd zwierząt, ale i przedstawić je w pędzie, w akcji. Na ziemiach Iberii obok Iberów pojawiali się Celtowie, Grecy, Fenicjanie i Rzymianie, przynosząc swoją kulturę i technikę. Od V w. kolejne najazdy barbarzyńskich Franków, Burgundów, Gotów i Wandali zalały pozostałości Imperium Rzymskiego.
Na dłużej zainstalowali się na Półwyspie Iberyjskim Wizygoci. Nawrócili się na chrześcijaństwo, budowali skromne kościoły i wykonywali kunsztowne wyroby złotnicze. Ich stolicą stało się Toledo. Podbój kraju Wizygotów przez Arabów wstrząsnął tym światem.

 Fala islamu w VIII w. dotarła aż do Francji, do Poitiers. W Hiszpanii umocnił się kalifat kordobański, ze stolicą w Kordobie. Tam na fundamentach bazyliki chrześcijańskiej powstał jeden z cudów sztuki islamu, meczet kordobański ze słynną salą z 19 nawami i 856 kolumnami. Równie wspaniałym dziełem powstałym w okresie Hiszpanii „arabskiej” jest zespół pałacowy Alhambra w Grenadzie. Alhambra w języku arabskim znaczy „czerwona forteca”. Budowało ją począwszy od 889 r. do XIII w. włącznie kilku królów Grenady. Wzniesiona na wzgórzu jest połączeniem architektury ze sztuką ogrodniczą.
Ogrody Wschodu mają charakter zamknięty, intymny. Sytuowane były na niewielkich obszarach, za to aż kapa ły od atrakcji, bogatych ornamentów, ceramiki, oplecionych złotem palm i automatów hydraulicznych złoconych lub posrebrzanych.
Alhambra nie jest jednolitą budowlą, ale ciągiem pałaców, apartamentów, haremów, sal przyjęć, łaźni, dziedzińców i ogrodów dziedzińcowych.

Najsłynniejszym wnętrzem ogrodowym Alhambry jest Dziedziniec Lwów.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 176 – CZERWIEC 2017