Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOTY NA PORCELANIE

Tekst i zdjęcia: Katia Sokołowa-Zyzak

Niewątpliwie w każdym domu dostrzeżemy piękne przedmioty, które przywołują wspomnienia, nadają mieszkaniom indywidualny charakter i unikatową atmosferę, emanują błogim ciepłem. Zwykle są to oprawione w ramy obrazy, rysunki, czasem fotografie. Nie wszyscy mogą się jednak pochwalić unikatowymi przedmiotami z porcelany. A przecież również i one są piękne. Pamiętam, gdy w dzieciństwie w podarku na urodziny otrzymałam od dziadka zabytkową porcelanową filiżankę. Była wypełniona po brzegi cukierkami i owinięta jedwabnymi różowymi wstążkami. Cukierki pośpiesznie zjadłam, natomiast filiżanka do tej pory przywołuje miłe wspomnienia, cieszy swoim pięknem, wzbudzając zachwyt wśród gości. Porcelana jest wyjątkowym materiałem z uwagi na swoje chemiczne, fizyczne i estetyczne cechy. Nieprzypadkowo jej nazwa pochodzi od nazwy muszli. Produkcję porcelany rozpoczęto w Chinach już w ok. 620 roku, a technologię utrzymywano w ściśle strzeżonej tajemnicy. W Europie, a dokładnie w Saksonii, jej wyrobem w 1708 roku zajął się J.F. Böttger. W tych odległych czasach porcelanowe przedmioty były na wagę złota. Dziś możemy je ujrzeć praktycznie w każdym domu i widok ten nie robi już aż takiego wrażenia. Rzecz jasna, jeżeli nie są unikatowymi dziełami znanych artystów. Kilku z nich, którzy w swoich twórczych poszukiwaniach w zakresie zdobienia porcelany zwrócili uwagę na koty, pragnę przedstawić Czytelnikom KOCICH SPRAW. (...)

Na koniec przybliżę Czytelnikom także swoją sylwetkę artystyczną. Ja, czyli Katia Sokołowa-Zyzak (Warszawa, Polska), urodziłam się w Moskwie, gdzie ukończyłam Wydział Ceramiki Moskiewskiej Akademii im. Stroganowa. Od ponad trzydziestu lat mieszkam i tworzę w Warszawie.
Zajmuję się ceramiką, malarstwem sztalugowym i grafiką książkową. W tych różnorodnych twórczych dziedzinach od wielu lat ukazuję koty w odrębnych cyklach prac („Kot w oknie”, „Kot Behemot”, „Orientalny kot”). Koty pojawiają się również na pracach wykonanych z porcelany. Od wielu lat uczestniczę w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach, w tym charytatywnych, zbierających środki na rzecz bezdomnych kotów. Mam nadzieję, że ukazując twórczość wymienionych artystów, przybliżyłam Państwu zaczarowany świat porcelany, wzbudziłam zainteresowanie, a być może nawet zainspirowałam do kolekcjonerskich poszukiwań, do czego serdecznie zapraszam. Porcelanowe przedmioty mogą być także wdzięcznymi podarkami, które będą cieszyć swoim pięknem.
Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 184 – LUTY 2018