Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOT Z PIWNEJ – ZYGMUNT WALKOWSKI

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska

Zygmunt Walkowski znany jest przede wszystkim jako jeden z najbardziej zasłużonych dokumentalistów naszej historii z okresu II wojny światowej, a w szczególności dziejów Powstania Warszawskiego.

(...) 

Zygmunt Walkowski bowiem także maluje, rysuje oraz rzeźbi.
Ten rodzaj aktywności twórczej Walkowski uprawia niejako prywatnie – traktuje ją jako rodzaj
kontrapunktu. Od wielu lat zanurzony w tematyce wojennej, w jej okropnościach i okrucieństwach, stwierdził, że na życie warto też spojrzeć z innej, lepszej strony. A w tych lepszych rejonach znalazło się również miejsce dla zwierząt, w szczególności dla kota.

 Bohaterem animalistyki Zygmunta Walkowskiego stał się kot jego córki, Katarzyny. Kot na imię miał Gacek. Gacka, jak to bywa, już nie ma (zwierzęta żyją krócej od swych opiekunów), ale jego urok został utrwalony suchymi pastelami na kartonie. „Popiersie Gacka” przekonuje nas, że był to wyjątkowy koci egzemplarz, bystry, świadomy swojej hipnotycznej osobowości i zadowolony ze swego losu. Oprócz kota malowanego, Zygmunt Walkowski stworzył także rzeźbionego. Jest to rzeźba ponad półmetrowa, bardzo syntetycznie opracowana pod względem formy – wyobraża kobietę - dziewczynę tulącą na kolanach śpiącego kota. Scena jest pełna skupienia, stanowi alegorię ciszy, pokoju, elementarnego, skromnego, niewyszukanego szczęścia, jakiego nawet w najmniejszym stopniu nie było dane zaznać milionom Polaków w czasie ostatniej wojny.

Obok malarstwa i rzeźby w twórczości Walkowskiego stale obecna jest fotografia.

(...)

Po latach postanowił posłużyć się fotografią w inny, artystyczny sposób, powiedzieć coś o Warszawie w odmiennej, pogodniejszej tonacji. Tak właśnie powstał „Kot z Piwnej”.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 138 – KWIECIEŃ 2014